13.04.2021 Film, Program, Wiadomości online

Co mogą martwi jeńcy

13 kwietnia, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Instytut Polski zaprasza do obejrzenia filmu dokumentalnego „Co mogą martwi jeńcy” na ogólnodostępnym kanale YouTube.

Zapraszamy na film!

Dzień Pamięci został uchwalony jako święto przez Sejm w 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

„CO MOGĄ MARTWI JEŃCY” (53 min. 2010) reż. Anna Ferens

Film jest odpowiedzią na używane w rosyjskiej propagandzie oskarżenia władz II Rzeczypospolitej o dokonywanie masowych mordów na jeńcach sowieckich wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-20). W rosyjskiej prasie używa się przy tym określeń “polskie obozy koncentracyjne”, “eksterminacja”, a nawet “ludobójstwo” i wyolbrzymia liczbę ofiar śmiertelnych w obozach jenieckich, czego nie potwierdzają zachowane dokumenty oraz świadectwa. Główną przyczyną śmierci jeńców były epidemie chorób zakaźnych, spowodowane złymi warunkami sanitarnymi w obozach, co z kolei było spowodowane ich przepełnieniem. Według danych polskich zmarło w nich ok. 16-17 tys. krasnoarmiejców, zaś w Rosji mówi się nawet o 100 tysiącach ofiar.

Partnerem wydarzenia jest Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy.

Otwarty pokaz filmu z węgierskimi napisami na kanale YouTube Instytutu Polskiego (https://www.youtube.com/channel/UCD62eOBuw7Jg2S4IEbNF_9A), 13 kwietnia (wtorek), godz. 20.00.

Scheduled ical Google outlook Film Program Wiadomości
online Map

Ogród Pendereckiego 🗓

Zapraszamy na koncert inaugurujący otwarcie Ogrodu Pendereckiego!
29 03.2021 Wiadomości

„Paszporty Paragwaju” – pokaz filmu online 🗓

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów oraz Roku Grupy Ładosia zapraszamy Państwa na pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka.
24 03.2021 Film, Inne, Program

Wirtualne targi edukacyjne NAWA 🗓

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zaprasza uczniów szkół średnich i studentów na wirtualne targi edukacyjne poświęcone perspektywom studiów w Polsce.
16 03.2021 Aktualnosci, Wiadomości