13.04.2021 Film, Program, Wiadomości online

Co mogą martwi jeńcy

13 kwietnia, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Instytut Polski zaprasza do obejrzenia filmu dokumentalnego „Co mogą martwi jeńcy” na ogólnodostępnym kanale YouTube.

Zapraszamy na film!

Dzień Pamięci został uchwalony jako święto przez Sejm w 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

„CO MOGĄ MARTWI JEŃCY” (53 min. 2010) reż. Anna Ferens

Film jest odpowiedzią na używane w rosyjskiej propagandzie oskarżenia władz II Rzeczypospolitej o dokonywanie masowych mordów na jeńcach sowieckich wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-20). W rosyjskiej prasie używa się przy tym określeń „polskie obozy koncentracyjne”, „eksterminacja”, a nawet „ludobójstwo” i wyolbrzymia liczbę ofiar śmiertelnych w obozach jenieckich, czego nie potwierdzają zachowane dokumenty oraz świadectwa. Główną przyczyną śmierci jeńców były epidemie chorób zakaźnych, spowodowane złymi warunkami sanitarnymi w obozach, co z kolei było spowodowane ich przepełnieniem. Według danych polskich zmarło w nich ok. 16-17 tys. krasnoarmiejców, zaś w Rosji mówi się nawet o 100 tysiącach ofiar.

Partnerem wydarzenia jest Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy.

Otwarty pokaz filmu z węgierskimi napisami na kanale YouTube Instytutu Polskiego (https://www.youtube.com/channel/UCD62eOBuw7Jg2S4IEbNF_9A), 13 kwietnia (wtorek), godz. 20.00.

Scheduled Film >Program >Wiadomości
online Map