30.04.2021 - 30.06.2021 Galeria Platan, Program, Wystawa Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32.

Twarze Witkacego. Autoportrety Stanisława Ignacego Witkiewicza

Wystawa w Galerii Platan Instytutu Polskiego zorganizowana w ramach Festiwalu Fotografii w Budapeszcie.

Wybranych zostało 19 najlepszych i najbardziej podziwianych fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza, które przeszły do historii fotografii. 17 zdjęć pochodzi sprzed 1914 roku, a drugie 2 z okresu międzywojennego.

Fotografie wczesne to najbardziej znane autoportrety. Część z nich to ciasno kadrowane twarze, ten rodzaj kompozycji jest charakterystyczny dla Witkiewicza. Nikt wcześniej na gruncie fotografii polskiej nie stosował takiego rodzaju kadru tak konsekwentnie. Tego rodzaju kadr nazywany close-up, nadal wykorzystywany jest w filmie. Close-up‘y Witkiewicza wyróżniają się nie tylko nowatorskim kadrem, ale także niezwykłym „metafizycznym“ wyrazem twarzy fotografowanych osób.

Fotografie z okresu międzywojennego powstały w wyniku zupełnie innego myślenia o roli artysty, zarazem fotografa. Dokumentują stwarzane przez niego, często przy udziale przyjaciół sytuacje parateatralne, performanse, „sceny imaginowane“, bliskie jego teatrowi. Charakteryzuje je mistyfikacja, absurd i groteska, czasami porównywalne z surrealistycznym, czy dadaistycznym spostrzeganiem rzeczywistości. /Stefan Okołowicz/

 

We wspomnieniach przyjaciół i znajomych Witkacy jawi się jako postać szalona, ale jednocześnie trudna i …nie zawsze sympatyczna. Na pewno miał ogromne poczucie humoru, na pewno był fascynującym mówcą, ale też bywał obrażalski jak dziecko i okrutny, zwłaszcza dla tych, którzy niekoniecznie kupowali jego dowcip.

 

Witkacy (Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1885–1939) rozpoczął swoją karierę twórczą jako malarz. Jednak malarstwo go rozczarowało. Uznał je za narzędzie rzemieślnicze i założył Firmę Portretową. Powstało około czterech i pół tysiąca portretów. Większość w czasie wojny spłonęła w Warszawie. Pomysł Firmy oraz jej regulamin zapowiadają konceptualizm. Kolejnym eksperymentem z obrazem była fotografia. W tym medium mógł Witkacy zobaczyć swoją odmienność i nieposkromienie. Jego cykle aranżowanych portretów to niewątpliwie zapowiedź performansu. Jednak malarstwo i fotografia nie są partnerami intelektu. Dlatego Witkacy sięgnął po słowo – i to od razu na trzech trudnych polach. Pisał rozprawy filozoficzne, powieści i sztuki teatralne. Odniósł w tej dziedzinie wiele sukcesów. Padł ofiarą historii. Zakleszczony pomiędzy wojskami niemieckimi a radzieckimi popełnił samobójstwo.

Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Fotografii w Budapeszcie.

from to
Scheduled ical Google outlook Galeria Platan Program Wystawa
Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32. Map

Straszny Dwór 🗓

Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Davida Pountneya z repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
03 05.2021 Muzyka, Program

Koncert Piotra Pawlaka 🗓

Uroczysty koncert Piotra Pawlaka z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
03 05.2021 Chopin, Muzyka, Program

27. Polska Wiosna Filmowa 🗓

W dniach 6-10 maja zapraszamy wszystkich na pasjonujące spotkanie z polską sztuką filmową, która w pięciu fascynujących odsłonach uzmysłowi nam, że nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach nie wolno tracić ducha i nadziei, bo zawsze znajdzie się jakieś wyjście.
06 05.2021 10 05.2021 Film, Program, Wiadomości