2.05.2021 Inne, Muzyka, Program, Wiadomości Mátyás templom - 1014 Budapest, Szentháromság tér 2.

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja

W niedzielę 2 maja 2021 r. o godz. 18:00 w kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się uroczysta msza święta (w języku polskim) w intencji Ojczyzny z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.

Z uwagi na obostrzenia w kościele Macieja zgromadzić się może 100 osób. Chętnych do osobistego udziału we mszy świętej prosimy o zgłoszenia mailowe na adres budapeszt@instytutpolski.pl

Pozostałych zachęcamy do śledzenia transmisji dostępnej na kanale Mátyás-templom – YouTube.

Uroczystą oprawę muzyczną mszy św. zapewni wybitna organistka Lidia Książkiewicz, która wykona m.in. utwory Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Adama z Wągrowca.

 

Lidia Książkiewicz

Lidia Książkiewicz (ur. 1977 w Poznaniu) – polska pianistka i organistka, zamieszkała obecnie we Francji. Od września 2010 roku pełni funkcję organisty tytularnego katedry Notre-Dame w Laon. Jest ponadto wykładowcą gry na organach i fortepianie w konserwatoriach w Laon i w Soissons oraz autorką licznych publikacji pedagogicznych. Prowadzi również kursy mistrzowskie gry fortepianowej i organowej. Ukończyła studia gry na fortepianie oraz organach w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studia podyplomowe w dziedzinie gry na organach odbywała we Francji w Konserwatorium Saint-Maur/Paris pod kierunkiem profesora Erica Lebrun, gdzie uzyskała Premier Prix d’Excellence. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, m.in.  u węgierskich wirtuozów Szabolcsa Esztenyi oraz Zsigmonda Szathmàry. Artystka jest laureatką wielu konkursów muzycznych, regularnie koncertuje w najbardziej prestiżowych europejskich filharmoniach i katedrach, bierze ponadto udział w pracach jury konkursów organowych. 

2 maja to także Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Z tej okazji wszystkim naszym Rodakom składamy najlepsze życzenia. Dziękujemy, że poprzez swoją ofiarną pracę przyczyniają się do rozsławiania na całym świecie dobrego imienia Polski.

Główne zdjecie: Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku, Public domain, via Wikimedia Commons

Scheduled Inne Muzyka Program Wiadomości
Mátyás templom - 1014 Budapest, Szentháromság tér 2. Map