3.05.2021 Muzyka, Program

Straszny Dwór

Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Davida Pountneya z repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W kontekście wspólnych polsko-litewskich obchodów, Stanisław Moniuszko, który spędził 18 lat w Wilnie, wydaje się doskonale symbolizować wspólne obchody polsko-litewskie uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791. Dzieło Teatru Narodowego – Opery Narodowej jest nie tylko znakomite od strony muzycznej, ale również niezwykle interesujące pod względem scenografii, kostiumów, a także z uwagi na osadzenie akcji w realiach XX-leciu międzywojennego.

Operę z napisami polskimi i angielskimi można obejrzeć pod linkiem:  https://vod.teatrwielki.pl/straszny-dwor/

Stanisław Moniuszko przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”. Choć wcale nie był pierwszym chronologicznie kompozytorem, który napisał operę polską, krytycy zgodnie uznali, że jego dzieła zawierają w sobie najwięcej elementów uznawanych za narodowe i najmocniej wpływają na poczucie polskiej tożsamości narodowej. Za taką właśnie operą, porównywaną do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza jest Straszny dwór.

Scheduled Muzyka Program

Żeby nie było śladów 🗓

40 lat temu wprowadzono stan wojenny w Polsce. Insytut Polski w Budapeszie między innymi filmem pt. "Żeby nie było śladów" wspomina o tym tragicznym wydarzeniu.
06 12.2021 Film, Program, Wiadomości

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego LEM100 🗓

Zakończył się konkurs rysunkowy „LEM100”, na który napłynęło około 170 prac.
23 11.2021 Aktualnosci, Inne, Program, Wiadomości

Folk_Like it 🗓

Wspólny spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.
21 11.2021 Muzyka, Program, Taniec, Wydarzenia