3.05.2021 Muzyka, Program

Straszny Dwór

Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Davida Pountneya z repertuaru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W kontekście wspólnych polsko-litewskich obchodów, Stanisław Moniuszko, który spędził 18 lat w Wilnie, wydaje się doskonale symbolizować wspólne obchody polsko-litewskie uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791. Dzieło Teatru Narodowego – Opery Narodowej jest nie tylko znakomite od strony muzycznej, ale również niezwykle interesujące pod względem scenografii, kostiumów, a także z uwagi na osadzenie akcji w realiach XX-leciu międzywojennego.

Operę z napisami polskimi i angielskimi można obejrzeć pod linkiem:  https://vod.teatrwielki.pl/straszny-dwor/

Stanisław Moniuszko przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”. Choć wcale nie był pierwszym chronologicznie kompozytorem, który napisał operę polską, krytycy zgodnie uznali, że jego dzieła zawierają w sobie najwięcej elementów uznawanych za narodowe i najmocniej wpływają na poczucie polskiej tożsamości narodowej. Za taką właśnie operą, porównywaną do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza jest Straszny dwór.

Scheduled Muzyka Program