29.09.2021 Muzyka, Program Opus Jazz Club 1093 Budapest, Mátyás u. 8.

Sąsiedzi 2021 / Neighbours 2021

Idzie jesień. To najlepsza pora roku na zanurzenie się w dźwiękach muzyki improwizowanej i nowatorskiego jazzu w wykonaniu znakomitych oraz – co ważne – zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą polskich i zagranicznych artystów.

We wrześniu w trasę ruszy – po raz czwarty – międzynarodowy projekt Sąsiedzi 2021 / Neighbours 2021. To mikro festiwal muzyki improwizowanej, który pozwala spotykać się artystom z publicznością Budapesztu, Bratysławy, Lwowa i czeskich Boskovic. Dzięki wspólnym koncertom, warsztatom, a przede wszystkim doskonałej, twórczej atmosferze udaje się przełamywać stereotypy kulturowe oraz tworzyć nowe relacje. 29 września w Budapeszcie będzie można posłuchać wrocławskiego zespołu Błoto, który spotka się z publicznością o 20.00 w Opus Jazz Club.

Organizatorem trasy i producentem Festiwalu Sąsiedzi 2021 / Neighbours 2021 jest wrocławski Ośrodek Działań Artystycznych Firlej.

„Promocja polskiej kultury muzycznej za granicą od lat jest domeną Firleja. Jedną z wartości, które realizuje program Ośrodka, jest poszerzenie międzynarodowej współpracy w twórczych działaniach, prezentowanie dorobku wybitnych polskich artystów i wspieraniu młodych. Nie zapominamy o zespołach z Wrocławia” – mówi Robert Chmielewski, pomysłodawca projektu i dyrektor Ośrodka.

Z festiwalem od lat współpracują znakomici artyści i kultowe kluby muzyczne.

Błoto to kwartet, w skład którego wchodzą: Marek Pędziwiatr aka Latarnik (instrumenty klawiszowe / syntezatory), Paweł Stachowiak aka Wuja HZG (bas), Marcin Rak aka Cancer G (perkusja), Olaf Węgier aka OlafSaxx (saksofon tenorowy / perkusjonalia). W 2020 roku zespół wydał drugi album pt. „Kwiatostan” – we współpracy Astigmatic Records z warszawskim klubem Jassmine. W 2021 z kolei powstał album „Kwasów i zasad”. Muzyka wrocławskiego kwartetu jest mocno osadzona na brutalnych hip-hopowych fundamentach oraz na free jazzie. Jej siła leży w bębnach i basie.

Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” współpracuje z Opus Jazz Club od 2018 roku.

Sąsiedzi 2021 / Neighbours 2021 web: http://www.firlej.wroc.pl/projekty-miedzynarodowe/sasiedzi

Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/sasiedzineighbours

Facebook – koncert kwartetu Błoto: https://www.facebook.com/events/559135435427508

Więcej informacji: https://opusjazzclub.hu/en/concerts/polish-jazz-bloto

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

 

Scheduled Muzyka Program
Opus Jazz Club 1093 Budapest, Mátyás u. 8. Map

Żeby nie było śladów 🗓

40 lat temu wprowadzono stan wojenny w Polsce. Insytut Polski w Budapeszie między innymi filmem pt. "Żeby nie było śladów" wspomina o tym tragicznym wydarzeniu.
06 12.2021 Film, Program, Wiadomości

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego LEM100 🗓

Zakończył się konkurs rysunkowy „LEM100”, na który napłynęło około 170 prac.
23 11.2021 Aktualnosci, Inne, Program, Wiadomości

Folk_Like it 🗓

Wspólny spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.
21 11.2021 Muzyka, Program, Taniec, Wydarzenia