30.09.2021 - 29.10.2021 Literatura, Program, Wydarzenia, Wystawa Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15. 

Lem – wystawa

Wystawę kierujemy do obecnych i przyszłych miłośników prozy Stanisława Lema.

Któż nie słyszał o Stanisławie Lemie? Wszak to najbardziej znany na świecie polski pisarz. Jednak kto z nas ostatnio czytał Lema? Naszą wystawę kierujemy do obecnych i przyszłych miłośników jego prozy. A lektura to inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to dziesięć prac współczesnych artystów, którzy specjalnie dla nas zinterpretowali plastycznie książki Lema. Druga – znakomite grafiki Daniela Mroza. Na planszach znajdą Państwo obok grafik cytaty i kody QR, prowadzące do fragmentów audiobooków .

Ewa Solarz, kurator wystawy

Stanisław Lem, fot. Bolesław Lutosławski

Stanisław Lem (1921–2006)

Urodził się sto lat temu we Lwowie. Ojciec – wzięty laryngolog, rozpieszczał jedynaka. Pisać nauczył się w wieku czterech lat. W gimnazjum, według badań prowadzonych wówczas przez władze oświatowe, okazał się najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce. Burżuazyjne pochodzenie uniemożliwiło mu studia na Politechnice, o czym marzył. Studiował zatem, za namową ojca, medycynę – najpierw we Lwowie, a po wojnie w Krakowie. Nie przystąpił jednak do egzaminu końcowego i nie został lekarzem. Światową sławę zdobył jako pisarz science fiction.

Daniel Mróz

Daniel Mróz (1917–1993)

Wielu było ilustratorów książek Lema, ale to rysunki Daniela Mroza zrosły się nieodwołalnie z jego twórczością. Pisarz zachwycał się „niewyczerpaną wyobraźnią i znakomitością kreski” Mroza i właśnie jego ilustracje swoich książek uważał za najlepsze. Sam Mróz nie przepadał za fantastyką naukową, nazywał ją wręcz „kosmicznymi pierdołami”, jednak dla twórczości Stanisława Lema czynił wyjątek. Zilustrował Księgę robotów, dwa wydania Cyberiady, Bajki robotów, zaprojektował jedenaście okładek do książek Lema.

Wystawa została przygotowana z okazji Roku Lema przez Narodowe Centrum Kultury.

Wystawa trwa do 29 października 2021.

from to
Scheduled Literatura Program Wydarzenia Wystawa
Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.  Map