12.11.2021 Muzyka, Program Budapest Music Center / Opus Jazz Club – 1093 Budapest, Mátyás u. 8.

Polska Jazz 2021

Ksawery Wójciński / Krzysztof Szmańda Quartet (PL)

Maurycy Wójciński – trąbka, Ksawery Wójciński- kontrabas, Szymon Wójciński – fortepian, Krzysztof Szmańda- Perkusja

To zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę.

Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej.

Muzykę Kwartetu Wójciński/Szmańda usłyszałem po raz pierwszy podczas Jazz Juniors 2017r. Wydała mi się świeża, nieskażona wpływami i bardzo różna od tej, jaką prezentowały inne polskie formacje. Podobnego zdania było międzynarodowe jury JJ -grupa zdobyła I nagrodę w kategorii „najlepszy zespół showcase’owy”. Rok później artyści ponownie wystąpili na JJ i wtedy dotarło do mnie, jak ogromny postęp dokonał się w ich graniu. Na najnowszym albumie poszli jeszcze dalej. (…) Muzycy tworzą swoją wypowiedź w sposób kolektywny (wymiana materiałowa, call and response, jednoczesna improwizacja) i demokratyczny- choć trąbka odcina się wyraźnie na tle pozostałych instrumentów, jest tylko jednym z „generatorów” dźwięku. To rzadka sytuacja wśród zespołów o podobnym składzie.

Bogdan Chmura, Jazz Forum, 06/2019

Termin: 12 listopada 2021 r., godz. 20.00

Miejsce: Budapest Music Center / Opus Jazz Club – 1093 Budapest, Mátyás u. 8.

Więcej informacji: https://www.opusjazzclub.hu/koncertek/polska-jazz-festival-wojcinski-szmanda-quartet

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Scheduled Muzyka Program
Budapest Music Center / Opus Jazz Club – 1093 Budapest, Mátyás u. 8. Map