11.11.2021 Muzyka, Program, Wiadomości, Wydarzenia Zeneakadémia, Solti terem - 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.

Wrocław Baroque Ensemble

Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej.

Ambasada Rzeczypospolitej Polksiej oraz Instytut Polski w Budapeszcie świętują ten dzień koncertem zespółu Wrocław Baroque Ensemble.

Termin: 11 listopada (czwartek) 2021 r. godz. 19.00 

Miejsce: Zeneakadémia, Solti terem – 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.

Zespół Wrocław Baroque Ensemble specjalizuje się w wykonawstwie historycznym, koncentrując się na odkrywaniu mało znanego repertuaru z Europy Środkowej. Wykonuje przede wszystkim muzykę polskiego renesansu i baroku, od kompozycji kameralnych po dzieła oratoryjne i kantatowe. Wrocław Baroque Ensemble został założony w 2012 r. przez Andrzeja Kosendiaka i od początku funkcjonuje pod jego artystycznym kierownictwem, a obecnie jest jednym z zespołów działających przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego trzon tworzą wybitni instrumentaliści i śpiewacy z krajów europejskich (Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec).

Zespół może pochwalić się bogatym katalogiem nagrań, który obejmuje serię albumów poświęconych twórczości kompozytorów polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Mikołaja Zieleńskiego i Jacka Różyckiego (CD Accord). Albumy są dostępne na Spotify i dystrybuowane na całym świecie przez Naxos; zdobywają pozytywne recenzje m.in. na portalach MusicWeb International, ClassicsToday.com i Fanfare Archive. Pierwsza z płyt, z muzyką Gorczyckiego, otrzymała w 2013r. Wrocławską Nagrodę Muzyczną, kolejne były nominowane do nagrody Fryderyk (w latach 2013, 2015, 2017–2020), w 2019 r. uzyskał tę nagrodę album Mielczewski II, a w 2021 – Mikołaj Zieleński (obie płyty zostały wyróżnione w kategorii „Album roku – muzyka dawna”). W 2015 r. ukazała się, nagrana wraz z Chórem Chłopięcym NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, płyta Salzburska Msza Maryjna z muzyką liturgiczną Mozarta.

Zespół gościł na znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Lato Ochrydzkie, Emilia Romagna Festival, Usedomer Musikfestival czy Festival Ljubljana, oraz występował w wielu miastach Polski.

Program koncertu:

Szarzyński: Trio Sonata in D major

Żebrowski: Vesperae in D – Dixit Dominus, Laudate pueri, Laetatus sum, Nisi Dominus, Lauda Jerusalem Dominum, Magnificat

przerwa

Gorczycki: Tristes erant apostoli

Gorczycki: Jesu corona virginum

Gorczycki: Completorium

Dyrygent: Andrzej Kosendiak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Więcej informacji: https://zeneakademia.hu/mindenprogram/2021-11-11-wroclaw-baroque-ensemble-9958

Scheduled Muzyka Program Wiadomości Wydarzenia
Zeneakadémia, Solti terem - 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8. Map