21.11.2021 Muzyka, Program, Taniec, Wydarzenia Hagyományok Háza - 1011 Budapest, Corvin tér 8.

Folk_Like it

Wspólny spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.

„A to Polska właśnie”

Polskie pieśni, tańce ludowe i narodowe – bez nich nie istniałaby większość programów w repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bogactwem muzyki, choreografii i niepowtarzalnego uroku wynikającego z tradycji, Zespół dzieli się z publicznością od dziesięcioleci, zachwycając kunsztem wykonawczym.

„A to Polska właśnie” to sztandarowy program Zespołu. „Śląsk” pojawia się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. Przeważającą część programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – współzałożycieli Zespołu „Śląsk”. W repertuarze przygotowanym specjalnie dla projektu „Folk. Like it!” Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. W programie znajdą się najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki. Artyści pragną zaprezentować międzynarodowej publiczności repertuar, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie. Pojawią się m.in. najsłynniejsze utwory Stanisława Hadyny, które tworzyły historię Zespołu: „Karolinka”, „Ondraszek”, „Pije Kuba do Jakuba”. Zabrzmią także: „Głęboka studzienka” w opracowaniu muzycznym światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara czy „Panie Michale” Ireneusza Łojewskiego. Niezmiennie od dziesięcioleci entuzjazm publiczności wywołują także tańce w choreografii Elwiry Kamińskiej: „Trojak” – wizytówka regionu, gdzie mieszka i tworzy Zespół „Śląsk”, „Tańce górali podhalańskich”, a także tańce narodowe: kujawiak, oberek czy finałowy krakowiak. Zobaczymy także choreografie innych twórców – „Polkę opolską” Juraja Kubanki czy „Koziery” Jarosława Świątka – kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk”.

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zaprezentowane w programie utwory tworzą dziś muzyczny kanon narodowych i ludowych tańców, wiele z nich stało się niedościgłym wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Żywiołowość, wdzięk, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy – cechy wypracowane niegdyś pod okiem Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej – sprawiają, że widowisko Zespołu „Śląsk” zostaje na zawsze w sercu widza.

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Węgier w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Tego wieczoru zaprezentują program pt. Antologia Basenu Karpackiego. 

Źródło: Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Węgier

Termin: 21 listopada (niedziela), godz. 19.00

Miejsce: Hagyományok Háza – 1011 Budapest, Corvin tér 8.

Partnerzy: Hagyományok Háza, Instytut Polski

Więcej informacji: https://hagyomanyokhaza.hu/en/hsfe/programme/folklike-it-joint-performance-mane-and-slask-poland

Scheduled Muzyka >Program >Taniec >Wydarzenia
Hagyományok Háza - 1011 Budapest, Corvin tér 8. Map