Rozmówki polsko–węgierskie
„Rozmówki polsko-węgierskie” to seria plakatów przedstawiająca osoby szczególnie zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w okresie drugiej wojny światowej. Plakatom towarzyszą też historyczne fotografie oraz krótkie teksty – ich autorem jest były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk.
Termin otwarcia wystawy: 23 marca 2022 r., godz. 16.00
Miejsce: Galeria Platan – 1061 Budapest, Andrássy út 32.
Prezentowana w Galerii Platan seria plakatów jest pracą doktorską powstałą pod kierunkiem profesora Lecha Majewskiego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Krzysztof Ducki urodził się w 1957 roku w Warszawie. W Budapeszcie mieszka od 1982 roku – musiał bowiem opuścić Polskę po wprowadzeniu przez komunistyczny rząd stanu wojennego. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracę dyplomową poświęcił ilustracji i projektowaniu książki) to znany twórca plakatów, książek, czołówek filmowych, a także scenografii do produkcji telewizyjnych i teatralnych.
Od 1987 roku jest członkiem-założycielem grupy DOPP (Krzysztof Ducki–István Orosz–Sándor Pinczehelyi–Péter Pócs). Jest także prezesem Węgierskiego Towarzystwa Plakatu (MPT) oraz wykładowcą na Wydziale Grafiki Katedry Komunikacji Wizualnej Budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan. Wielokrotnie nagradzany w konkursie na Najlepszy Plakat Roku i na Biennale Węgierskiej Grafiki Użytkowej. Został również odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, medalem „Pro Memoria” oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wystawa została przedłużona do 17 czerwca 2022 r.