24.03.2022 Film, Program, Wiadomości online

Polmission. Tajemnice paszportów

Film dokumentalny.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w czwartek 24 marca 2022 Instytut Polski w Budapeszcie zaprezentuje na swoim kanale YouTube film pt. „Polmission. Tajemnice paszportów”, którego koproducentem jest Instytut Pamięci Narodowej. Film przedstawia wątek jednej z największych i najbardziej zagadkowych akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Obraz w reżyserii Jacka Papisa jest kontynuacją filmu Paszporty Paragwaju produkcji filmowej Instytutu Pamięci Narodowej. 

„Polmission. Tajemnice paszportów” opowiada o dalszych losach Ocalonych dzięki działalności polskiej dyplomacji i polskiego wywiadu, we współpracy z międzynarodowymi organizacjami.  Głównymi rozmówcami są bezpośrednio Ocaleni lub ich potomkowie, co sprawia, że film jest także dokumentacyjnym zapisem niezwykłych, jednostkowych losów, z których każdy właściwie nadawałby się na osobną „hollywoodzką produkcję”. Oprócz Ocalonych w filmie pojawiają się również historycy i badacze, próbujący rozwikłać niewyjaśnione dotąd kwestie i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Film będzie do obejrzenia za darmo, na kanale YouTube Instytutu Polskiego 24 marca 2022 r., o godz. 19.00 pod tym linkiem: https://youtu.be/b3GSjgbwfYs

Film zostanie wyświetlony w oryginalnym języku z napisami w języku węgierskim. 

Polmission. Tajemnice paszportów

polski film dokumentalny, 57 mim, 2020

reżyseria: Jacek Papis

Scheduled Film Program Wiadomości
online Map