25.03.2022 Program, Wystawa Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező utca 15.

Nadzieja i dramat. Węgry 1956

Wystawa fotografii.

Na wystawie prezentowane są nieznane dotychczas zdjęcia z węgierskiej rewolucji w 1956 roku. Kolekcję przekazał do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy mieszkaniec Szczecina, do którego zdjęcia trafiły od świadka wydarzeń.

Termin otwarcia wystawy: 25 marca 2022 r., godz. 11.00

Miejsce: Instytut Polski w Budapeszcie – 1065 Budapest, Nagymező u. 15. 

Fotografie pokazują przebieg rewolucji, nadzieję, jaką wiązali Węgrzy z „odwilżą”, przejawiającą się w różny sposób w bloku wschodnim, ale przede wszystkim – dramat, jaki rozegrał się, gdy na tereny Węgier, przede wszystkim do Budapesztu, wtargnęły sowieckie czołgi. W wyniku interwencji i późniejszych represji zginęło 2,5 tys. osób.

Wstępem do wystawy będzie opowieść o polskim Październiku ’56, podczas którego udało się uniknąć kolejnego rozlewu krwi (co miało miejsce kilka miesięcy wcześniej, podczas Poznańskiego Czerwca ’56) i o wielkich nadziejach Polaków,  związanych ze zmianą przywództwa w partii komunistycznej.

Wystawę zakończy wątek szczeciński, czyli atak na konsulat sowiecki w grudniu 1956 roku, a także historia transportu żywności, leków i krwi  do Budapesztu, który wyruszył wówczas ze Szczecina.  

Kuratorką wystawy jest kierownik Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Ekspozycja będzie dostępna do 15 kwietnia 2022 roku. 

Scheduled Program Wystawa
Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező utca 15. Map