4.05.2022 - 8.05.2022 Film, Program, Wiadomości

28. Polska Wiosna Filmowa

4-8 maja 2022

„Jesteś wyjątkowa, jesteś wyjątkowy!” – oto przesłanie 28. Polskiej Wiosny Filmowej, która na życzenie publiczności również i w tym roku zrealizowana zostanie w formule on-line. Dzięki temu prezentowane przez nas filmy dostępne będą dla szerokiego grona odbiorców na terenie całych Węgier.

W dniach 4-8 maja zapraszamy na fascynujące spotkanie z wyjątkowymi bohaterami, których historie przysporzą nam wielu niezapomnianych wrażeń. Jedne nas poruszą do łez, inne rozbawią, wszystkie zaś zachwycą walorami artystycznymi i brawurowymi kreacjami aktorskimi. W tegorocznym repertuarze znajdą się najciekawsze osiągnięcia polskiej kinematografii ostatnich lat: poruszający dramat Macieja Barczewskiego pt. „Mistrz”, emanujący ciepłem i humorem „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, dwa błyskotliwe, dowcipne obrazy Kingi Dębskiej: „Zupa nic” i „Moje córki krowy” oraz „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland, opowiadający o heroicznej walce z kłamliwą, totalitarną propagandą w kontekście wielkiego głodu na Ukrainie.

Jak zwykle, wszystkie filmy łączy wspólne przesłanie oraz nawiązanie do uniwersalnych wartości: wolności, prawdy, godności, odwagi i miłości. Wiele z nich powstało na kanwie prawdziwych wydarzeń.

Wzorem lat ubiegłych, projekcje on-line będą darmowe, bo Ty także, nasz drogi Widzu, jesteś dla nas wyjątkowy!       

Program:

4 maja (środa), 20.00 

Obywatel Jones 

5 maja (czwartek), 20.00 

Zupa nic 

6 maja (piątek), 20.00 

Moje córki krowy    

7 maja (sobota), 20.00 

Amatorzy 

8 maja (niedziela), 20.00 

Mistrz 

Filmy zostaną pokazane w wersji oryginalnej z napisami w języku węgierskim.

Na każdą projekcję Instytut Polski zapewnia ograniczoną ilość bezpłatnych biletów, po uprzedniej rezerwacji. Rezerwacja biletów jest możliwa na stronie: https://film.artmozi.hu/28-lengyel-filmtavasz/ 


OBYWATEL JONES

2019, 119’

Reżyseria: Agnieszka Holland

Nominowany do Oscara film jednej z najbardziej uznanych polskich reżyserek. Gareth Jones, ambitny, młody walijski dziennikarz w 1933 r. wyjeżdża do Związku Radzieckiego, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii ludności  Ukrainy: miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, aby sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Jones odkrywa przerażającą prawdę o zbrodniach totalitaryzmu komunistycznego i rozpoczyna heroiczną, samotną walkę z oficjalną, kłamliwą propagandą. Czy uda mu się obnażyć sowieckie zbrodnie i poruszyć sumienie świata?

Historia dziennikarza zainspirowała ponoć George’a Orwella do napisania „Folwarku Zwierzęcego”.

ZUPA NIC

2021, 94’

Reżyseria: Kinga Dębska

Pełna autoironii i błyskotliwego humoru historia polskiej rodziny borykającej się z siermiężną rzeczywistością lat 80-tych XX wieku. Dwie nastoletnie siostry: Marta i Kasia dzielą pokój z babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom historie z okresu Powstania Warszawskiego. Rodzice, Tadek i Elżbieta, próbują wiązać koniec z końcem w dobie dojmującego kryzysu gospodarczego. On jest stale upokarzanym przez władzę ludową inteligentem, który po pracy pędzi bimber i skrycie zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności, biorącą czynny udział w antyrządowych manifestacjach. Kiedy rodzina staje się dumnym posiadaczem wymarzonego malucha, Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży. I tu rozpoczyna się wątek węgierski, który rozbawi do łez młodszych widzów, starszym zaś przypomni gorzkie realia reżimu komunistycznego.

MOJE CÓRKI KROWY

2015, 88’

Reżyseria: Kinga Dębska

Kontynuacja wzruszającej, zabawnej opowieści o relacjach rodzinnych, których bohaterkami są znane z „Zupy nic” siostry, Marta i Kasia. Teraz już dorosłe. Marta jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali, pomimo sławy nie potrafi sobie jednak ułożyć życia. W przeciwieństwie do przebojowej siostry, Kasia jest wrażliwa i skłonna do egzaltacji. Jej małżeństwo jest dalekie od ideału, mąż to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, jednak nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania, muszą bowiem zaopiekować się ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

Wyjątkowość tego filmu kryje się w fakcie, że powstał jako pierwszy, zaś „Zupa nic”, przedstawiająca dzieciństwo sióstr, nakręcona została dopiero 6 lat później. Pomimo to oba obrazy stanowią spójną, uzupełniającą się historię.    

AMATORZY

2020, 95’

Reżyseria: Iwona Siekierzyńska

Przepełniona ciepłem i błyskotliwym humorem opowieść o grupie niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy tworzą teatr „Biuro Rzeczy Osobistych”. Trupa osiąga sukces na jednym z festiwali i w nagrodę ma zrealizować spektakl w prawdziwym teatrze, z udziałem zawodowych aktorów. Przed członkami „Biura Rzeczy Osobistych” otwiera się wielka szansa, rysują wspaniałe perspektywy. Powszechna radość i entuzjazm nieco słabną, kiedy okazuje się, że dyrektor teatru, w którym mają wystąpić, stawia im trudne do zaakceptowania warunki. Niepełnosprawni aktorzy wraz ze swym opiekunem i reżyserem, Krzyśkiem, udzielą wszystkim „normalnym” i „zdrowym” niezapomnianej lekcji, czym jest prawdziwa wolność, godność i człowieczeństwo. Przepiękny film, który wzrusza i bawi, przede wszystkim zaś uczy podstawowej prawdy, że każdy człowiek jest wyjątkowy.  

MISTRZ

2020, 91’

Reżyseria: Maciej Barczewski

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Druga wojna światowa, Polska znajduje się pod okupacją niemiecką. Przedwojenny mistrz boksu zostaje pojmany podczas próby przedostania się do formującego się na Zachodzie Wojska Polskiego i 14 czerwca 1940 r., w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych, trafia do obozu zagłady. Otrzymuje numer 77. Aby przeżyć, toczy walki bokserskie, organizowane przez żądnych sadystycznej rozrywki esesmanów. Ratuje dzięki temu nie tylko życie własne, ale i współwięźniów, z którymi dzieli się dodatkowymi porcjami chleba. Działa ponadto w obozowym ruchu oporu. Oparty na faktach dramat przedstawia niezwykłą historię polskiego sportowca, który w piekle na ziemi stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

from to
Scheduled Film >Program >Wiadomości