23.06.2022 - 26.07.2022 Program, Wiadomości, Wystawa Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32.

Lech Majewski w Budapeszcie

Instytut Polski w Budapeszcie oraz Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Budapeszcie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż pt.

Lech Majewski w Budapeszcie

który odbędzie się przy udziale Artysty 23 czerwca 2022 r. (czwartek), o godz. 18.00 w Galerii Platan (1061 Budapeszt, Andrássy út 32.).

Gości powita Joanna Urbańska, dyrektor Instytutu Polskiego.

Wystawę otworzy István Orosz, artysta grafik.

Lech Majewski specjalizuje się w dziedzinie grafiki wydawniczej i reklamowej, plakatu, grafiki i rysunku oraz muzyki. Posiada własne studio graficzne i muzyczne. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Jest profesorem macierzystej uczelni, prowadzi zajęcia w Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej na Wydziale Grafiki oraz na wielu uczelniach na świecie. Jeden z jego plakatów, zaprojektowany na 16. Międzynarodowe Spotkanie Wokalistów Jazzowych w Zamościu, został wybrany jako jeden ze 100 najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945–1990.

Mówi, że nawet jeśli plakat nie zmienia świata, jest doskonałym zapisem miejsca, czasu i wydarzenia. Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Miał wiele wystaw indywidualnych. Bierze udział w licznych prezentacjach i konkursach plakatu na całym świecie, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech za które otrzymał wiele nagród. Doctor honoris causa Uniwesytetu J.E. Purkyne w Usti nad Łabą, laureat Nagrody Sutnara na Uniwesytecie West Bohemia w Pilznie, Nagrody Master’s Eye na Triennale Plakatu w Trnawie. Odznaczony srebrnym i złotym medalem „Gloria Artis”. Jest również autorem logotypu działających na całym świecie Instytutów Polskich. 

Wystawę oglądać można do 26 lipca 2022, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00

Wystawa zorganizowana w ramach Lengyel Nyár 2022 – Találkozások a lengyel kultúrával / Polskie Lato 2022 – Spotkania z polską kulturą.

Na okładce projekt plakatu do wystawy autorstwa Istvána Orosza.

from to
Scheduled Program >Wiadomości >Wystawa
Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32. Map