22.06.2022 Inne, Program, Wystawa Instytut Polski - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.    

Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich – II. edycja

Żywa lekcja historii w wykonaniu polskich i węgierskich grup rekonstrukcyjnych, połączona z pokazem umundurowania i uzbrojenia polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej, walczących w regularnych jednostkach wojskowych, jak i w szeregach konspiracyjnych formacji Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie  wernisaż wystawy planszowej pt. „Granice nadziei”, przybliżającej pokrótce historyczny kontekst opartej na przyjaźni współpracy polsko-węgierskiej na przestrzeni dziejów obu narodów. Materiał wystawy wzbogacony zostanie o archiwalne zdjęcia najwybitniejszych kurierów tatrzańskich, z legendarnym twórcą i dowódcą grupy, Wacławem Felczakiem na czele. Organizatorzy zaprezentują ponadto cenne pamiątki (dokumenty, mapy itp.) z okresu II wojny światowej.   

Termin: 22 czerwca 2022, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Polski – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.    

Przedsięwzięcie jest kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, mającej na celu przybliżenie postaci kurierów, którzy w latach 1939–1944 przedzierali się przez Tatry, przenosząc rozkazy, pieniądze, mikrofilmy i meldunki informujące o działaniach niemieckich i sowieckich okupantów na terytorium II Rzeczypospolitej. Przeprowadzali oni ponadto na Węgry polskich oficerów i żołnierzy, pragnących kontynuować walkę w szeregach formującej się na Zachodzie armii polskiej oraz zagrożoną aresztowaniem ludność cywilną.

W tym roku uczestnicy projektu po raz drugi wyruszą na górski szlak, by oddać hołd bohaterskim kurierom Polskiego Państwa Podziemnego i upamiętnić heroiczny wysiłek podjęty przez Polaków w utrzymaniu komunikacji między okupowanym krajem, a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Działalność kurierów w takim zakresie nie byłaby możliwa gdyby nie udzielone przez Węgrów wsparcie. Dlatego też w tegorocznej edycji chcemy skupić się na niezwykłej współpracy obu narodów w trakcie II wojny światowej. Ukoronowaniem rajdu będzie wernisaż wystawy pt. „Granice nadziei” oraz żywa lekcja historii w wykonaniu rekonstruktorów w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są instytucje w Polsce i na Węgrzech, co podkreśla wspólną i nierozerwalną historię obu narodów.

Główny organizator: Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Partnerami Rajdu są Instytut Polski w Budapeszcie, Archiwum Akt Nowych oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego. Projekt został dofinansowany ze środków MOU przez Ambasadę RP w Budapeszcie.

Wystawa czynna do 26 sierpnia 2022 r. 

Scheduled Inne Program Wystawa
Instytut Polski - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.     Map