8.09.2022 - 18.01.2023 Program, Wystawa Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Szepty mojej duszy – grafiki Jerzego Jędrysiaka

Wernisarz wystawy odbędzie się w obecności Artysty 8 września 2022 r. (czwartek), o godz. 18.00 w Instytucie Polskim w Budapeszcie (1065 Budapeszt, Nagymező u. 15.).

Gości przywita: Joanna Urbańska, dyrektor Instytutu Polskiego

Wystawę otworzy: dr Małgorzata Wnuk, kurator wystawy

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert kapeli góralskiej oraz degustacja podhalańskiej kuchni regionalnej.

Wystawę oglądać można do 18 stycznia 2023 r.

Zakopiańczyk, wywodzący się ze znanej góralskiej rodziny Pęksów, a skoligacony z rodzinami Gąsieniców, Matejów, Krzeptowskich, profesor zwyczajny sztuki, wykładowca w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym jest laureatem 16 nagród w konkursach międzynarodowych i 24 nagród w krajowych konkursach graficznych. Swoje prace prezentował na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 500 zbiorowych w blisko 40 państwach na świecie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych grafików na świecie, a krytycy zgodnie podkreślają narracyjność grafik, bowiem  każdą z nich można czytać niczym oryginalną, wielowątkową powieść i opowieść, nawiązującą do motywów literatury światowej, często z wątkami rodzimymi i tradycyjnymi, oraz z motywami zakopiańskimi. Jest zatem Jerzy Jędrysiak twórcą zakopiańskim, a jednocześnie twórcą światowym, uniwersalnym, zrozumiałym w odmiennych  obszarach kulturowych. Prof. Jan Bujnowski pisze, że zakopiański artysta doskonale zdaje sobie sprawę, że skłonność do opowiadania jest cennym darem dla jego sztuki. Wystarczy potok słów zamienić w strumień obrazów i poskładać je w kompozycję tak, by widz zaczął wędrować po zakamarkach świata przedstawionego w czarno-białych grafikach. 

Jerzy Jędrysiak, Portret rodzinny, 1998

We wstępie do katalogu towarzyszącemu wystawie prof. Jan Bujnowski pisze, że „artysta woli zdecydowanie przedstawiać jaśniejszą stronę świata, czerpać z niej siłę do życia, a swoim odbiorcom ofiarować pozytywny, kojący przekaz. W dzisiejszej sztuce to prawie niespotykana, odważna, przemyślana postawa. (…) Prawie każda ludzka postać w grafikach Jurka budzi sympatię bo taki jest jego stosunek do ludzi w realnym  życiu, choć to bardzo trudne! (…) W grafikach widać ukłony w stronę sztuki ludowej, drzeworyty, wycinanki wpisywane w otoczenie jako elementy pejzażu kulturowego”.

Jerzy Jędrysiak, Marzenie o królowaniu, 1990

Wydaje się, że  właśnie  ta postawa, to pozytywne nastawienie do otaczającego świata, w połączeniu z kulturą rodzimą i nieprawdopodobną, niezwykle pracochłonną, tradycyjną techniką tworzenia stanowią o światowym sukcesie Jerzego Jędrysiaka, który jest zakopiańczykiem i góralem, ale jednocześnie obywatelem Europy i świata, wprowadzającym od wielu lat kulturę rodzimą na salony świata.

dr Małgorzata Wnuk, kurator wystawy

 

from to
Scheduled Program Wystawa
Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15. Map