8.12.2022 - 31.01.2023 Galeria Platan, Program, Wystawa Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32. 

Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli

Koniec starego i początek nowego roku był w tradycji czasem szczególnym. Magicznym czasem obrzędowym, w którym zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, a określone zachowania i zabiegi zapewniały zdrowie, szczęście i dobrobyt na cały następny rok. Zaczynał się od Świętego Andrzeja i trwał do zakończenia Godnich Świąt, czyli do Trzech Króli.

Wciąż jeszcze w niektórych regionach, w niektórych rodzinach stare ludowe tradycje związane z tym okresem są pieczołowicie pielęgnowane. Jednak już nie tak wielu z nas wie, dlaczego pod białym obrusem wigilijnego stołu kładziemy garść siana albo dlaczego powinno się na tym stole znaleźć dwanaście dań. Bowiem tradycja nieustannie miesza się ze współczesnością, przynosząc nowe zjawiska i zwyczaje.

Pewne jest jednak to, że dziś także ten okres roku jest wyjątkowy, wypełniony radosnymi zdarzeniami. I tym właśnie zdarzeniom poświęcona jest nasza wystawa, obejmująca swą tematyką to, co dzieje się pomiędzy 6 grudnia a 6 stycznia. Do udziału w niej zaprosiliśmy siedmiu twórców zajmujących się malarstwem na szkle – przyjaciół Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. To ich dzieła, nawiązujące do tradycyjnych motywów ludowych i sakralnych, przeniosą nas do miejsc i chwil otoczonych szczególną świąteczną aurą. Oglądając ekspozycję, zanurzymy się w tym magicznym czasie, dalekim od codzienności. To dobry moment na chwilę zadumy. Ale też podziwu dla sztuki, będącej nie tylko dziełem ludzkich rąk, ale również ludzkiego serca i szczególnej wrażliwości na piękno.

Otwarcie wystawy: 8 grudnia 2022 r., godz. 18.00

Miejsce: Galeria Platan – 1061 Budapeszt, Andrássy út 32.

Kurator wystawy: Zbigniew Micherdziński

Wystawa czynna do 31 stycznia 2023 r.

Na zdjęciu: Marta Walczak Stasiowska: Kolędnicy

from to
Scheduled Galeria Platan Program Wystawa
Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32.  Map