27.02.2023 - 11.04.2023 Inne, Program, Wystawa Lengyel Intézet – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Make Culture, Not War

27 lutego (poniedziałek) 2023 r., godz. 18.00 / Instytut Polski

Wydarzenie zwraca uwagę na barbarzyństwo wojny z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Utrata życia jest niezaprzeczalnie największą tragedią każdej wojny. Ale wojna często powoduje też nieodwracalne zniszczenia zarówno obiektów, jak i wartości kulturowych. W ramach wydarzenia w Instytucie Polskim w Budapeszcie zorganizowanego z okazji pierwszej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę zaprezentowane zostaną dwie wystawy dotyczące zniszczeń dziedzictwa kulturowego spowodowanych przez wojnę: wybór fotografii z wystawy zatytułowanej Pocztówki z Ukrainy (Postcards from Ukraine), dotyczącej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz projekt pt. Teraz ’44, który za pomocą fotomontaży przedstawia zniszczoną przez Niemców w 1944 roku Warszawę.

Pocztówki z Ukrainy (Postcards from Ukraine) – zdjęcia zniszczonych skarbów kultury ukraińskiej

Wystawa przedstawia wybitne obiekty ukraińskiej kultury, które padły ofiarą wojny wywołanej przez Rosję 24 lutego 2022 r. Zdjęcia dokumentują i ujawniają światu szkody wyrządzone ukraińskiej kulturze przez armię rosyjską. Część z nich została przerobiona na pocztówki.

Wystawa Instytutu Ukraińskiego po raz pierwszy została pokazana w plenerze na Węgrzech jesienią 2022 r., w 7. dzielnicy Budapesztu. Premierowy pokaz został wsparty przez Europejską Fundację Kultury (ECF), pod koordynacją Czeskiego Centrum, przy współpracy Gminy Erzsébetváros, Austriackiego Forum Kultury, Instytutu Cervantesa i Ambasady Ukrainy na Węgrzech. W Instytucie Polskim ma swoją drugą i ostatnią odsłonę.

Teraz’44

Projekt zatytułowany Teraz’44 powstał z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentujących okres popowstaniowy. Fotomontaże Marcina Dziedzica wykorzystują zniszczone z 1944 roku miejsca Warszawy jako tło dla dzisiejszej tętniącej życiem codzienności stolicy. Zbiór montaży został opublikowany w książce Marcina Dziedzica i Michała Wójcika TERAZ’44 Historia. Materiał do wystawy został dostarczony przez Stowarzyszenie Polonia Nova.

Poprzez równoczesną prezentację obu wystaw Instytut Polski w Budapeszcie pragnie zwrócić uwagę na znaczenie dziedzictwa kulturowego oraz wyrazić nadzieję, że wraz z zakończeniem wojny i przywróceniem normalnego życia kultura może się odrodzić, tak jak to miało miejsce w Polsce.

Rejestracja: https://forms.gle/QN6FP3XNyH8iRgQb9

Miejsce: Instytut Polski – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Wystawa trwa do 11-go kwietnia 2023 r.

from to
Scheduled Inne Program Wystawa
Lengyel Intézet – 1065 Budapest, Nagymező u. 15. Map