14.04.2023 Muzyka, Program Akvárium Klub - 1051 Budapest, Erzsébet tér 12.

DagaDana (PL/UKR) na festiwalu Budapest Ritmo

Dagadana – polsko-ukraiński zespół muzyczny założony w 2008 roku, łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W czerwcu 2019 roku zespół zagrał na jednym z największych festiwali na świecie Glastonbury. Laureat nagrody Fryderyka 2011 r. w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Termin: 14. 04. 2023. piątek 22.00

Miejsce: Klub Akvárium, Lokál – 1051 Budapeszt, Erzsébet tér 12.

Artyści Dagadana występują zarówno w kameralnych klubach, jak i na wielotysięcznych festiwalach. Na trasach ich koncertów znalazły się Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Kanada, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Ukraina, Węgry, czy Wielka Brytania.

Podczas koncertów wykonują utwory z różnych części Polski i Ukrainy a także jeden ludowy utwór z Chin.

Początki zespołu sięgają spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie, które stało się zaczynkiem do założenia zespołu. W grudniu 2008 roku zespół wydał EP „Wygadana” z pięcioma utworami. Na płytę długogrającą trzeba było czekać do 2010 roku. Debiutancka album „Maleńka” (2010) został doceniony przez wielu recenzentów. udzieliło mu patronatu a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. W 2011 roku Dagadana gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa trzy a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie” (14.11.2011, Agora S.A.), który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na ósmym miejscu w rankingu TOP 20 Best World Music Albums of 2011 portalu www.WorldMusic.co.uk.

Album „Meridian 68” z 2016 roku był nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku / muzyka korzeni. „Meridian 68” był także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

Więcej informacji

DagaDana (PL/UKR)

Dagmara Gregorowicz (PL) – wokal, elektronika

Dana Vynnytska (UKR) – wokal, instrumenty klawiszowe

Mikołaj Pospieszalski (PL) – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, wokal

Bartosz Mikołaj Nazaruk (PL) – perkusja

Scheduled Muzyka Program
Akvárium Klub - 1051 Budapest, Erzsébet tér 12. Map