25.05.2023 Film, Program Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.  

Grupa Pileckiego – projekcja filmu dokumentalnego 

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Grupa Pileckiego„, która odbędzie się 25 maja (w czwartek) o godz. 18:00 w sali kinowej Instytutu Polskiego.

Wydarzenie odbędzie się w 75 rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Juchiewiczem, reżyserem filmu oraz współautorem scenariusza.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłoszenie chęci udziału poprzez wypełnienie poniższego formularza:
https://forms.gle/s122b7qeG7mjggU67

Film wyświetlony zostanie po polsku, z węgierskimi napisami.

Grzegorz Juchiewicz

Grzegorz Juchiewicz – znany polski aktor, reżyser i producent filmowy; w 2018 na Action On Film International Film Festival w Las Vegas zdobył nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. 


Grupa Pileckiego

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Juchiewicza przybliża sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania w obronie niepodległości Polski oraz wydarzenia, które powiązały ich losy.

Wiosną 1947 r. stalinowskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego rozpoczęło operację rozpracowania grupy rotmistrza Witolda Pileckiego, dokumentującej zbrodnie popełniane na narodzie polskim przez zainstalowany przez Sowietów reżim komunistyczny.

Pilecki aresztowany został 8 maja 1947 r. W więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie poddano go długotrwałym,wyjątkowo bestialskim torturom fizycznym i psychicznym.

Śledztwo było prowadzone pod osobistym nadzorem dyrektora Departamentu Śledczego MBP, płk. Jacka Różańskiego (Józef Goldberga), jednego z najbardziej okrutnych funkcjonariuszy stalinowskiego aparatu terroru. Rozpoczęty 3 marca 1948 r. proces miał charakter pokazowy. Oskarżony stanął przed sądem z połamanymi obojczykami i wyrwanymi paznokciami.

Wraz z Pileckim sądzono również jego najbliższych współpracowników, tzw. grupę „Witolda”, do której należeli: Maria Szelągowska, Tadeusz Płużański, Makary Sieradzki (aresztowano również jego żonę Helenę), Ryszard Szymon Jamontt-Krzywicki, Maksymilian Kaucki, Jerzy Nowakowski, Witold Różycki. Oskarżono ich o szpiegostwo, zdradę oraz współpracę podczas wojny z Niemcami. Na podstawie fałszywych zarzutów wraz z Pileckim na karę śmierci zostali skazani Maria Szelągowska i Tadeusz Płużański, których wyroki zamieniono następnie na dozywocie.

Witold Pilecki / Autor nieznany, domena publiczna, Wikimedia Commons

Dnia 25 maja 1948 r., o godzinie 21.30, w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, strzałem w tył głowy wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów polskich walk o niepodległość: wybitnym oficerze wywiadu, dobrowolnym więźniu i organizatorze ruchu oporu w KL Auschwitz, uczestniku powstania warszawskiego, członku podziemia antykomunistycznego.

Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Do dziś nie odnaleziono miejsca jego pochówku.

Ze względu na niezłomny charakter i liczne zasługi nazywany jest świętym polskiego patriotyzmu.

Grupa Pileckiego

33’

Scenariusz: Tadeusz Płużański, Grzegorz Juchiewicz

Reżyseria: Grzegorz Juchiewicz

Konsultant historyczny: Jarosław Wróblewski

Występują: Tomasz Łabuszewski, Tadeusz Płużański, Jacek Pawłowicz, Jakub Sieradzki, Magdalena Janeczek

Rekonstrukcje historyczne: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Muzyka: Zespół Forteca „Walka trwa”

Producent: Fundacja Edukacyjno-Patriotyczna „Dumni z Polski”

Grupa Pileckiego

 

Scheduled Film >Program
Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 15.   Map