9.06.2023 Film, Program Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 16.

Polskie Lato 2023 / Sonata – pokaz filmu

W ramach programu Polskie Lato 2023 Kino na Granicy oraz Instytut Polski w Budapeszcie zapraszają na film „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke).

Pokaz odbędzie się 9 czerwca (piątek) o godz. 18.00 w sali kinowej Instytutu Polskiego w Budapeszcie.  

Autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Po kilku latach okazuje się jednak, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, lecz niedosłuch. Dzięki aparatowi słuchowemu chłopak poznaje dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii.

Sonata

Polska, 2021, 118’

Reżyser: Bartosz Blaschke

Termin: 9 czerwca 2023 r., godz. 18.00

Miejsce: Instytut Polski – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Pokaz darmowy.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Przegląd Filmowy Kino na Granicy to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie- w miastach na granicy polsko-czeskiej. Jest prezentacją polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii, z akcentem węgierskim. Projekcjom filmowym w ramach retrospektyw, cykli tematycznych, kina gatunkowego oraz nowości towarzyszy co roku wiele dodatkowych imprez: spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, koncerty, prelekcje, promocje książek.

Od początku organizatorom przyświecał jeden cel – potrzeba wzajemnego poznawania się, w myśl zasady, że wypada znać kulturę najbliższych sąsiadów lepiej niż jakąkolwiek inną.

Organizatorzy Przeglądu, jako pierwsi i najprawdopodobniej jedyni w historii kina, stworzyli świetlny filmowy most, wyjątkowe widowisko – projekcje transgraniczne nad rzeką Olzą, gdzie ekran został ustawiony na polskim brzegu, a projektor i publiczność znalazły się na brzegu czeskim. Wydarzenie nawiązywało symbolicznie do historii podzielonego rzeką miasta.

Organizatorzy często powtarzają, że to widzowie są głównym powodem, dla którego przez cały rok przygotowują kolejną edycję. Podkreślają, że nic tak nie inspiruje jak żywa, aktywna publiczność szczelnie wypełniająca sale kinowe i koncertowe. Stanowią ją głównie studenci kierunków filmoznawczych, kulturoznawczych i filologicznych oraz pozostali miłośnicy sztuki filmowej nawet z najdalszych zakątków Polski i Czech.

W 2008 roku Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, przyznając nagrody środowiska akademickiego – Laur Studencki w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku – nagrodziła Przegląd Filmowy Kino na Granicy.

W latach 2009, 2010, 2011, 2013 Przegląd był nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe. Nagrodę tę Kino na Granicy otrzymało w 2013 roku za 14. edycję.

W ciągu 25 lat Kino na Granicy gościło setki osobowości kina, wielkie nazwiska z Polski, Czech i Słowacji.


Program Polskie Lato 2023:

Scheduled Film >Program
Lengyel Intézet - 1065 Budapest, Nagymező u. 16. Map