18.12.2023 - 19.01.2024 Galeria Platan, Program, Wystawa Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32. 

Fredraszki – wyjątkowa wystawa plakatu teatralnego z okazji Roku Fredry w Galerii Platan

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie to miejsce, w którym od ponad czterdziestu lat organizowany jest przegląd twórczości plakatowej. Do udziału w Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego, będącym jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie, na każdą edycję licznie zgłaszają się twórcy z wielu krajów.

Wystawa w Galerii Platan Instytutu Polskiego czynna od 18 grudnia 2023 do 19 stycznia 2024 r.

Poza organizacją Biennale, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ma na swoim koncie również inicjatywy, które skupiają się na twórczości plakatowej dotyczącej konkretnych pisarzy. Jedną z nich jest zorganizowany z okazji 400-lecia urodzin Moliera konkurs na plakat do jego sztuk, powstałych w latach 2010-2022. Nadesłane przez uczestników prace można było oglądać na wystawie zatytułowanej „Hipokryzja według Moliera”, której otwarcie odbyło się 10 listopada 2022 roku.

Chcąc kontynuować tę wyjątkową tradycję, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynący z propagowania działalności lokalnych artystów (również współczesnych), tym razem postanowił sięgnąć do twórczości plakatowej inspirowanej tekstami pisarza z Surochowa.

Z okazji trwającego Roku Fredry, rzeszowski teatr przygotował wystawę, na której prezentowane są plakaty do sztuk tego wybitnego polskiego pisarza. Zobaczymy na niej prace stanowiące graficzną interpretację dramatów takich, jak „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Mąż i żona” i wiele innych, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat wystawiane były w teatrach w całej Polsce.

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie k. Jarosławia. Jest autorem komedii, fars i wodewilów, które szybko trafiały na deski teatrów. Jego scenicznym debiutem był utwór „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, a najbardziej znane dzieła to „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, czy „Pan Jowialski”.

Na wystawie zatytułowanej „Fredraszki” zobaczyć można najlepsze plakaty powstałe do sztuk Aleksandra Fredry z najważniejszych polskich scen, m.in. z Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Żeromskiego w Kielcach, Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie  i wielu innych.

Krzysztof Motyka, kurator wystawy opowiada o „Fredraszkach” 

from to
Scheduled Galeria Platan Program Wystawa
Platán Galéria - 1061 Budapest, Andrássy út 32.  Map