21.03.2024 - 20.05.2024 Program, Wystawa Instytut Polski 1065 Budapest Nagymező 15.

Polak, Węgier, do plakatu! Lengyel, magyar, plakátra fel!

Wspólny, transgraniczny projekt artystyczny Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Instytutu Polskiego w Budapeszcie

Obchodzący w 2024 roku 85. urodziny Instytut Polski w Budapeszcie oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie, we współpracy z Węgierskim Stowarzyszeniem Plakatu, zaprosiły najmłodsze pokolenie polskich i węgierskich plakacistów do stworzenia wspólnej wystawy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Punktem wyjścia było 60 polsko-węgierskich par wyrazów, wśród których znalazły się wyrażenia do dziś stanowiące część kulturowej i narodowej tożsamości obu narodów, popularne zwroty grzecznościowe, analogie między sławnymi Polakami i Węgrami, a nawet typowe potrawy narodowe. Uczestnicy zostali poproszeni o przedstawienie własnych refleksji związanych z tymi tematami w języku sztuki wizualnej, w formie plakatu (np. batonik túró rudi-krówka; puli-żubr; pörkölt, czyli węgierski gulasz-bigos; Liszt-Chopin; czardasz-polonez).

Głównym celem inicjatywy było wzajemne poznanie się, nawiązanie osobistych kontaktów oraz promocja dialogu merytorycznego i współpracy między instytucjami. W programie udział wzięły cztery polskie i cztery węgierskie uczelnie artystyczne, reprezentowane przez blisko 130 studentów pod opieką 8 mentorów.

Wybrane prace węgierskich i polskich uczestników zostaną zaprezentowane w Instytucie Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie i Instytucie Polskim w Budapeszcie w tym samym czasie, czyli 21 marca 2024 r. o godzinie 18:00, w ramach hybrydowego, transgranicznego otwarcia wspólnej wystawy. 

 

W programie udział wzięły następujące polskie i węgierskie uczelnie:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Akademia WIT w Warszawie

 

Uniwersytet Metropolitan w Budapeszcie

Węgierski Uniwersytet Sztuk Pięknych

Uniwersytet Projektowania i Sztuki im. Moholy-Nagya

Wydział Sztuki Uniwersytetu w Peczu

 

Otwarcie wystawy: 21 marca 2024 r.

Wystawa trwa do 20 marca 2024 r.

 

 

from to
Scheduled ical Google outlook Program Wystawa
Instytut Polski 1065 Budapest Nagymező 15. Map