Jubileuszowy album na 75-lecie Instytutu Polskiego w Budapeszcie

Na 80 stronach album przedstawia niezwykle ciekawą historię placówki, która okresowo – z uwagi na uwarunkowania historyczne (II wojna światowa, rok 1956, opozycja demokratyczna w latach 1980-tych) – pełniła rolę wychodzącą poza tradycyjnie pojmowaną dyplomację kulturalną.

Publikacja, wydana w nakładzie 500 egzemplarzy ze środków MSZ oraz przy wsparciu burmistrzyni VI dzielnicy Budapesztu, zawiera liczne zdjęcia i materiały archiwalne, wspomnienia byłych dyrektorów oraz węgierskich partnerów, a także prezentację współczesnej działalności Instytutu (wszystkie teksty w wersji polskiej i węgierskiej). Autorem koncepcji graficznej jest Krzysztof Ducki, polski grafik na Węgrzech, wieloletni współpracownik Instytutu.

Album miał premierę podczas koncertu galowego w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie w dniu 17 października 2014 roku. Można go wygodnie oglądać w internecie w przeglądarce wydawnictw elektronicznych issuu.com

W przygotowaniu jest portal internetowy, który w wersji poszerzonej i interaktywnej – w oparciu o treści albumu – zaprezentuje dorobek Instytutu.

 

——————————————————

Instytut Polski w Budapeszcie rozpoczął działalność z początkiem 1939 roku, natomiast oficjalne otwarcie miało miejsce 24 maja 1939 roku. Należy, wspólnie z Instytutami Polskimi w Londynie i Bukareszcie, do najstarszych placówek zagranicznych promujących polską kulturę za granicą. Jest też, obok Instytutu Włoskiego, najstarszym zagranicznym ośrodkiem kultury na Węgrzech. W obecnej siedzibie – położonej w ścisłym centrum Pesztu – funkcjonuje od 50 lat.