5 maja – urodziny Stanisława Moniuszki– polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty; autora ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny dwór i Parias ), operetek, baletów i muzyki kościelnej. Urodził się 5 maja 1819 w Ubielu, niedaleko Mińska na terenie dzisiejszej Białorusi. Jego ojciec, Czesław Moniuszko herbu Krzywda, był ziemianinem, służył jako kapitan w armii napoleońskiej, matka, Elżbieta Madżarska, pochodziła z rodziny węgierskiej i to ona synowi udzielała pierwszych lekcji muzyki.
S. Moniuszko zmarł nagle 4 czerwca 1872 roku w wieku 53 lat w Warszawie. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyłood 60 do 100 tysięcy osób, stał się okazją do zamanifestowania patriotycznych postaw społeczeństwa. Ciało mistrza zostało złożone na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.
https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8275-warszawa
https://moniuszko200.pl/pl/opowieść/1-zycie-stanislawa-moniuszki-tworcy-narodowych-piesni-i-oper
https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8269-ubiel
Jaki był Moniuszko?
Zaprzyjaźniony z nim Aleksander Walicki, który wydał jego biografię w Warszawie, w roku 1873 tak go opisał :„Wzrostu był miernego, a nawet bardziej niskiego […]. Oczy błękitne, trochę zezowate, małe, lecz pełne wyrazu. […]. W obejściu się ze wszystkimi był nadzwyczaj grzecznym i delikatnym, w towarzystwie miał maniery dystyngowane, znamionujące wielkie obycie się ze światem, lecz zarazem i wielką skromność”.
https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8164-charakter
Skąd tytuł opery Straszny Dwór ?
Wersja pierwsza: Dwór w Kalinowej w województwie łódzkim uważany jest za pierwowzór „Strasznego dworu” z opery Stanisława Moniuszki. Został wybudowany przez Łubieńskich w 1630 r. Jan Chęciński, autor libretta do słynnej opery, pochodził z tych stron i znał ten dwór. Znana mu była również inna przyczyna „straszności” tego dworu. Otóż dwór ten od lat słynął z ładnych dziewcząt, które łatwo znajdowały sobie mężów, co dla zazdrosnych dziewcząt z sąsiedztwa było „straszne”, nie do przyjęcia, bo zostawały starymi pannami. Wątek ten, jak również nazwę dworu nieco tylko zmienioną na Kalinów, uwiecznił Jan Chęciński w libretcie „Strasznego dworu”.
We wsi znajduje się także gotycki kościół św. Marii Magdaleny z roku 1465-1468, gdzie kompozytor grał na organach.
Wersja druga:
Obecny stan dworku oraz jego wygląd z 1917 r. możemy m.in. zobaczyć na stronie białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków.
http://pomniki.budzma.org/news/dvoryec-v-smilovichakh-vystavili-na-prodazhu-za-22-tysyachi