22.11.2018 - 7.01.2019 Aktualności, Reportaże z projektów

Wystawa malarstwa pt. „Aleksander Szturman (1869-1944). Artysta w podroży”

22 listopada w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białoruś odbył się wernisaż  wystawy „Alexander Sturman” (1869–1944). Artysta w podróży” ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawę otworzyli:  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Białoruś – Artur Michalski; Wiceminister Kultury Republiki Białoruś Siergiej Szeremietiew; dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński; Dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi Władimir Prokopcow,  pisarz Anatol Butewich, kierownik działu zarządzania i edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Barbara Muszyńska.

Wystawa „Alexander Sturman (1869–1944). Artysta w podróży” ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku  eksponowano w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białoruś do 7 stycznia 2019 r.

Wystawa jest pierwszą na Białorusi prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana z kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jest to największy muzealny zbiór prac artysty. Obrazy te Muzeum Podlaskie otrzymało w 1987 roku. Powodem ich przekazania właśnie do Białegostoku była bliskość Wilna, miejsca przez artystę ukochanego, jak też fakt posiadania w zbiorach Muzeum prac artystów szkoły wileńskiej XIX i XX wieku. Stan zachowania prac Szturmana był zły, na co wpływ miała zawiła historia ich losów. 

from to
Scheduled Aktualności >Reportaże z projektów