9.09.2019 Reportaże z projektów

Czytanie Narodowe na Białorusi: klasyka polskiej noweli

7 września w ponad 3 tys. miejsc w Polsce i w 31 innych krajach, w tym też na Białorusi,  odbyło się Narodowe Czytanie. W Mińsku w Domu Drużby akcję organizował Instytut Polski we współpracy z ZS „Polska Macierz Szkolnna”.
Tegoroczna akcja pod hasłem „Literatura ponad granicami” dostała też tytuł „Klasyka polskiej noweli”, a lekturą akcji było osiem polskich nowel:
„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
„Dym” Marii Konopnickiej,
„Katarynka” Bolesława Prusa,
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza,
„Orka” Władysława Reymonta,
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
„Sachem” Henryka Sienkiewicza,
„Sawa” Henryka Rzewuskiego.

W czytaniu wzięli udział  polscy dyplomaci, białoruscy literaci i działacze kultury, przedstawiciele polskiej mniejszości, wykładowcy i nauczyciele języka polskiego, uczniowie, studenci i studenci kursów języka polskiego oraz Białorusini fascynujący się polską kulturą. Uczestnicy czytali fragmenty utworów po polsku lub w tłumaczeniu na język białoruski.

Niezwykłą muzyczną i teatralną oprawę imprezy zapewnili: reżyser Andrej Sauczanka, „Tutejszy Teatr”, Laboratorium kursów aktorskich „Art-Faktor”, muzyka – Kanstancin Jaśkou, Pafnucij Kuziukian, scenografia i kostiumy – Nasta Szastak, choreografia – Iryna Szyrokaja.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i twórcom święta polskiej literatury i już teraz zapraszamy do wspólnego czytania znakomitego dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna w przyszłym roku.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest rozpowszechnianie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

Scheduled Reportaże z projektów