17.12.2018 Reportaże z projektów

Pokaz filmu niemego „Pan Tadeusz” z autorską muzyką na żywo w ramach obchodów 220-ej rocznicy urodzin A. Mickiewicza

Owacjami na stojąco zakończył się  15 grudnia w Mińsku na Białorusi pokaz filmu niemego „Pan Tadeusz” (1928 r., reż. R. Ordyński), zorganizowany przez Instytut Polski w Mińsku na zakończenie tegorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 220-ej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Muzyczne tło do filmu było specjalnie skomponowane na tę okazje przez utalentowanego białoruskiego kompozytora Konstantego JAŚKOWA. Pod batutą autora nowej muzycznej oprawy do filmu wystąpił zasłużony zespół Republiki Białoruś – Orkiestra Symfoniczna i Chór Kapeli „SONORUS” (kierownik artystyczny Aleksander Humała).

Projekt został zorganizowany przez Instytut Polski w Mińsku we współpracy z białoruskim niezależnym projektem „KINEMO”, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i mińskim kinem „Moskwa”.

Ponad dwugodzinna prapremiera muzyczno-filmowa w wykonaniu dużej orkiestry i chóru podbiła 700-osobową salę kina „Moskwa”. Ostatnim akordem pięknej autorskiej muzyki, w nadzwyczajny sposób odzwierciedlającej emocje każdego fragmentu epopei filmowej, było wykonanie hymnu Polski przez chór „Sonorus” wspólnie z ekranowymi bohaterami „Pana Tadeusza”.

Film „Pan Tadeusz” jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza. Reżyser filmu Ryszard Ordyński kręcił film między innymi na terenie obecnej Białorusi, w byłym majątku Czombrów niedaleko od Nowogródka i jeziora Świteź, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz.

Uroczysta premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięli m.in. prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski.

Konstanty Jaśkou – białoruski kompozytor, aranżer, dyrygent, absolwent programu stypendialnego Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Autor kameralnych, symfonicznych, wokalno-instrumentalnych i chóralnych utworów muzycznych, licznych aranżacji w różnych stylach i gatunkach, autor muzyki filmowej i teatralnej. Współpracuje z różnymi orkiestrami i zespołami muzycznymi na Białorusi i za granicą. Organizator i współorganizator projektów muzycznych i festiwalowych. Stale współpracuje z Instytutem Polskim w Mińsku przy organizacji i realizacji polsko-białoruskich projektów muzycznych, podtrzymuje aktywne kontakty ze środowiskiem muzycznym w Polsce. Kompozycje K. Jaśkowa były wykonywane podczas Festiwalu „Warszawska Jesień” w Polsce.

Scheduled Reportaże z projektów