7.09.2020 Literatura, Reportaże z projektów

Polsko-białoruskie czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie 2020

5 września Instytut Polski wziął udział w akcji “Narodowe Czytanie ” i zorganizował polsko-białoruskie czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w Mińsku. W związku z sytuacją epidemiologiczną czytanie zostało nagrane i odbyło się w formacie transmisji wideo.

W czytaniu wzięli udział Zastępca Ambasadora RP na Białorusi Pan Marcin Wojciechowski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Pan Cezary Karpiński, Radca Ambasady RP w Białorusi Pan Arkadiusz Kłębek, Przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Pan Tadeusz Strużecki, tłumacz “Balladyny” na język białoruski Lawon Barszczeuski, członkowie zespołu “Stary Olsa” Andrej Sasnouski i Maryja Szaryj, członkowie Tria “Wytoki” Aliaksiej Frałou i Iryna Audziejewa, Zastępczyni Przewodniczącego PEN-centrum Tatiana Niadbaj, dziennikarze magazynu “Mastactwa” Żana Laszkiewicz, Dzmitry Padbiarezski i Anton Sidarenka oraz inni przedstawiciele białoruskiego środowiska kulturalnego i naukowego, nauczyciele języka polskiego i uczniowie.

Reżyser Andrej Sauczanka z aktorami Tutejszego teatru” realizował inscenizacje teatralne niektórych fragmentów dzieła, muzykę napisał Kanstancin Jaśkou.

Nagranie wideo jest dostępne na naszym kanale YouTube – zapraszamy do obejrzenia.

Projekt jest realizowany pod hasłem „Literatura ponad granicami” w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, która odbywa się od roku 2012 i ma na celu popularyzację czytania wybitnych dzieł literatury polskiej.

Scheduled Literatura Reportaże z projektów

Klasyka literatury światowej po polsku 🗓

Ucząc się języka obcego, wielu z nas często sięga po klasykę literatury światowej, aby podążać za ulubionymi bohaterami w nowych okolicznościach językowych. Przetłumaczone utwory są nieodłączną częścią kanonu literatury narodowej.
02 12.2020 07 12.2020 Literatura

Słuchaj Piaseckiego! 🗓

Powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” o niebezpiecznym i barwnym życiu rakowskich przemytników słynnego białorusko-polskiego pisarza Sergiusza Piaseckiego teraz można posłuchać.
01 12.2020 31 12.2020 Aktualności, Literatura, Wydarzenia