Skupimy się na bardziej ogólnych publikacjach, które zainteresują szerokie grono czytelników: tych, którzy już zapoznali się z polską historią i tych, którzy dopiero rozpoczynają tę podróż.
Portal Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej posiada potężne zbiory materiałów o różnych formatach. Znajduje się tu bezpłatna Biblioteka Cyfrowa, Audioteka/Wideoteka, kanał IPN TV, osobno są zebrane tematyczne teki edukacyjne dla nauczycieli, są umieszczone publikacje z czasopism i działa katalog tematyczny. Polecamy zwrócić uwagę na przedstawione w otwartym dostępie:
Wydanie, przygotowane dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, które się odbyły się w 2016 roku w Krakowie, przedstawia w skrótowej formie historię Polski. Dostępne do pobrania również w angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim oraz w innych językach.
- ADAM DZIUROK, MAREK GAŁĘZOWSKI, ŁUKASZ KAMIŃSKI, FILIP MUSIAŁ „Od niepodległości do niepodległości”, 2010.
Elektroniczna wersja książki „Od niepodległości do niepodległości”, wydanej po raz pierwszy w 2010 roku, która ukazała się dotychczas w nakładzie 150 000 egz. i cieszy się niesłabnącym powodzeniem, zwłaszcza wśród maturzystów przygotowujących się do egzaminu z historii i nauczycieli. Przeorganizowana na wzór portalu internetowego książka została także wzbogacona fotografiami pochodzącymi z zasobu archiwalnego IPN i jest na bieżąco uzupełniana o nowe publikacje.
Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku. Liczy ponad 6000 wywiadów biograficznych nagranych w technice audio lub wideo, zdigitalizowanych, opracowanych archiwalnie i udostępnianych w Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią oraz w internecie. Po bezpłatnym zarejestrowaniu się otrzymają Państwo dostęp do ponad 1800 godzin nagrań audio i wideo, połączonych z transkrypcjami. Relacje wzbogacone zostały o zdjęcia archiwalne rozmówców. Ponadto odpowiednie narzędzia pozwolą Państwu na przeszukiwanie zamieszczonych wywiadów i zdjęć pod kątem zagadnień, które zostały w nich poruszone. Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy rozpoczęto akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich represjonowanych przez sowieckie władze.
Swoje Archiwum Historii Mówionej ma także Muzeum Powstania Warszawskiego. W dziale Zasoby cyfrowe MPW można zapoznać się z wersjami tekstowymi relacji żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego.
Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki. Muzeum pragnie pełnić swoją misję w sposób otwarty, promując możliwie najszerszą dostępność dziedzictwa kulturowego oraz zasobów naukowych w celu wykorzystania ich cyfrowego potencjału. Siedziba Muzeum dopiero powstaje, ale na stronie Muzeum już działa zakładka Muzeum online, gdzie można znaleźć:
- audiobooki (polecamy zwrócić uwagę na pełną wielkich czynów politycznych, intryg dworskich oraz delikatnego humoru książkę Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Marysieńka Sobieska”)
- wirtualna biblioteka
- materiały pomocnicze dla maturzystów
- quizy historyczne
- materiały edukacyjno-rozrywkowe dla najmłodszych
- i wiele więcej.
Historia.org.pl – to codziennie aktualizowany przewodni polski serwis o tematyce historycznej istniejący w Internecie od 2004 roku. Oferuje swoim czytelnikom bezpłatne treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. To jedno z największych i najbardziej wszechstronnych źródeł wiedzy o polskiej historii. Strona poczet.com przedstawia historię polskich monarchów: królowie, królowe, książęta, biografie, pieczęcie, tabele, dokumenty archiwalne i mapy.
Dzieciom i dorosłym o historii Polski w sposób przystępny i interesujący opowie kanał YouTube Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
Wielbicielom aktualności polecamy stronę czasopisma “Mówią wieki”. Niektóre materiały są tu dostępne online (na przykład seria Ludzie i pieniądze 1794–1914 lub dodatek edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej”). Zawsze też można kupić nowy numer czasopisma w wersji elektronicznej.
Dzieje Polski od zarania po czasy współczesne przedstawia portal https://ciekawostkihistoryczne.pl. Najważniejsze punkty zwrotne, kluczowe postacie, najbardziej wpływowi władcy i władczynie. Tu pracuje wybitna ekipa historyków-publicystów, portal ma wygodną strukturę tematyczną i chronologiczną. Dla zapoznania się proponujemy artykuł “Jak król Bolesław niewierne żony ukarał”.
A jeśli jeszcze nie widzieli Państwo animowanego filmu “Historia Polski” w reżyserii Tomka Bagińskiego, stworzonego dla Wystawy Światowej w Szanghaju – polecamy gorąco.