19.05.2021 Aktualności, Historia, Literatura, Sztuka, Wydarzenia

Wybitne Polki

Od marca bieżącego roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi na całym świecie akcję informacyjną #IamPolka – Outstanding Polish Women, poświęconą wybitnym Polkom, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego oraz kulturalnego Polski, Europy i świata.

„Wybór bohaterek okazał się niezwykle trudny ze względu na mnogość postaci, które zasługują na to, aby usłyszał o nich świat. Klucz był jeden: opowiedzieć o bardzo różnych kobietach, których łączy jedno – pasja i znaczący wkład w rozwój dziedzin, które reprezentują. Są to nauka, historia, sztuka, literatura, działalność społeczna, sport, a także polityka”,  – mówi Monika Szmigiel–Turlej, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ w komentarzu dla Polskiego Radia dla Zagranicy.

W ramach kampanii są prezentowane postacie wybitnych Polek: społeczniczki Ireny Sendlerowej, żeglarki Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła kule ziemską, polskich noblistek Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk,  bohaterki strajku w Stoczni Gdańskiej Anny Walentynowicz, malarki Olgi Boznańskiej, znakomitej chirurg prof. Marii Siemionow,  himalaistki Wandy Rutkiewicz, oraz grupy pierwszych posłanek, które jako jedne z pierwszych kobiet wywalczyły sobie prawa wyborcze.

 Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami ambasadorek polskości.

Scheduled Aktualności Historia Literatura Sztuka Wydarzenia