17-05-2021 Aktualności, Literatura

Навінкі Бібліятэкі

Biblioteka Instytutu Polskiego w Mińsku zaprasza czytelników w środy od 12:00 do 17:00. Pracujemy w trybie pandemicznym, ale mamy sporo pięknych nowości. Z przyjemnością przedstawiamy kilka książek, dostępnych do wypożyczenia.

Radek Rak „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”

Nagroda Literacka Nike (2020)

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać  Jakuba Szeli – chłopskiego przywódcy podczas rzezi galicyjskiej – legend autentycznych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

 

Agnieszka Pajączkowska „Wędrowny zakład fotograficzny”
Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana przez prezydenta Białegostoku.
Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana przez Fundację Batorego.

Autorka tego pięknego reportażu kupuje stary samochód i wyrusza wzdłuż wschodnich granic Polski proponując mieszkańcom wsi portret fotograficzny w zamian za jedzenie lub historię.

Dzień dobry, prowadzę Wędrowny Zakład Fotograficzny. Robię zdjęcia portretowe i drukuję od ręki, na miejscu. Zdjęcia są za darmo albo za coś do jedzenia. Albo za opowieść. Bo pani pewnie stąd? Klisza nie pęknie, proszę się nie martwić – zdjęcia są cyfrowe. Wydrukuję na papierze, portret będzie tylko dla pani. Że stara i ludzi będzie straszyć? Bez obawy, nie dam go do gazety, a pani będzie miała pamiątkę. Bo kiedy pani ostatni raz zdjęcie sobie robiła? Trzydzieści lat temu? A widzi pani. Młodzi mają w komputerach, ale to nie to samo, prawda? Ja? Tak, mieszkam w samochodzie, jeżdżę latem wzdłuż granicy jak dawniej fotografowie. Pamięta pani, że portrety robili? Naprawdę płacić nie trzeba. Jajka wezmę, chętnie. Nie ma pośpiechu, pani się przyszykuje, ja zrobię zdjęcie. Ale najpierw proszę powiedzieć – jak tu jest?

 

Sławomir  Koper „Sekretne życie autorów lektur szkolnych: nie tacy święci, jak ich malują”

Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce miewały nieszablonowe zainteresowania, uzależnienia i skłonności. Jednak  Sławomir  Koper myśli inaczej.

Kogo tu znajdziemy? Sienkiewicz, Słowacki, Żeromski, Orzeszkowa, Mickiewicz oraz inni.

Przebój od słynnego autora biografii polskich sław. 

 

Przypominamy również, że katalog Biblioteki Instytutu Polskiego w Mińsku jest dostępny online.