12.12.2022 Galeria

Fotoreportaż z konferencji ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty”

12 grudnia 2022 w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku odbyła się międzynarodowa konferencja, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ Konferencja zbiegła się z 460. rocznicą przybycia Katarzyny Jagiellonki do Turku (Wigilia Świąt Bożego Narodzenia 1562).

Konferencja dotyczyła transferu kulturowego między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Szwecją i Finlandią, od epoki Jagiellonów po zmierzch dynastii Wazów. Okres rządów Jagiellonów trwający przez stulecia, aż do schyłki II połowy XVII wieku, kiedy rozpoczęło się panowanie władców z domu Wazów to czas, kiedy Rzeczpospolita pozostawała potęgą (terytorialną i militarną) w ówczesnej Europie. Władcy z dynastii Jagiellonów a potem Wazów zawierali mariaże z dworami np. niemieckimi, czeskim, węgierskim czy szwedzkim, co skutkowało zintensyfikowanym kontaktem kultury polskiej z innymi kulturami. Ówczesna Rzeczpospolita Obojga Narodów, była państwem wielokulturowym: zamieszkiwali ją nie tylko Polacy, Litwini, ale także Niemcy, Żydzi, Szwedzi, Szkoci, Tatarzy i inni.

Celem konferencji było przyjrzenie się zjawisku transferu kulturowego pomiędzy kulturą polską i innymi kulturami (szczególnie skandynawską) we wzmiankowanym okresie. Zaproszenie do rozważań nad nim skierowano do literaturoznawców, historyków, językoznawców, kulturoznawców, historyków sztuki, religioznawców, teatrologów i przedstawicieli szeroko pojmowanej humanistyki, którzy są zainteresowani badaniem wzmiankowanego okresu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niesamowicie ciekawe prezentacje, a szczególnie inicjatorce konferencji, Ewie Cybulskiej-Bohuszewicz z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie. Lista prelegentów: Anu Lahtinen, Nina Manninen, Eva Mattsson, Peter Sjökvist, Tupu Ylä-Anttila, Marika Pauliina Rasanen, Małgorzata Ciszewska, Michał Kuran, Dariusz Chemperek i Ewa Cybulska-Bohuszewicz.

Główne zagadnienia:

– Rzeczpospolita Obojga Narodów jako państwo wielokulturowe (z perspektywy nauk o historii, literaturze, sztuce etc.) – wielojęzyczność i wielokulturowość literatury Rzeczypospolitej Obojga Narodów

– twórcy zagraniczni w Polsce Jagiellonów i Wazów

– wpływ kultury polskiej na kulturę i sztukę innych państw

– transfer wzorów zagranicznych na grunt polskiej literatury, sztuki i kultury

– zbiory polskich zabytków piśmienniczych za granicą: perspektywy badawcze

– obraz cudzoziemców i innych krajów w piśmiennictwie polskim okresu XVI i XVII wieku

– „wędrówki” tekstów, czyli o czytaniu, powielaniu, tłumaczeniach i przeróbkach

Organizatorzy: Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie, Turku Centre for Medieval and Early Modern Studies (TUCEMEMS) przy Uniwersytecie w Turku (Turun Yliopisto) we współpracy z Ambasadą RP w Helsinkach oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie






Scheduled Galeria

Otwarcie wystawy o surrealizmie w Muzeum Sztuki

W ubiegły piątek otwarto nową wystawę Moderna Museet „Podziemne niebo”. Surrealizm w kolekcji Moderna Museet.”. W niesamowitej kolekcji znajdują się także prace polskich artystów Franciszki i Stefana Themersonów, Erny Rosenstein i Agnieszki Polskiej!
25 10.2024 11 01.2026 Artykuły, Galeria

Polskie animacje zostały zaprezentowane w ramach Festiwalu

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pokazach i panelach podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Animowanych REX!
28 10.2024 02 11.2024 Artykuły, Galeria

Utwór Pawła Kulczyńskiego zagrany przy Słonecznym rydwanie

19 października po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę inauguracji instalacji Władysława Hasiora Słoneczny rydwan, stworzonej w 1972 roku w związku z wystawą Władysława Hasiora i Jerzego Beresia w galerii sztuki Södertälje konsthall.
19 10.2024 Artykuły, Galeria