3.05.2021 Historia, Wydarzenia

„Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
Kazimierz Wojniakowski (1771-1812), Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 (1806).


Aby dowiedzieć się więcej o Konstytucji 3 Maja oraz tle historycznym jej powstania, zapraszamy obejrzenia dwóch krótkich wykładów pt. „Debata historyków” – szwedzkiego historyka i pisarza, Artura Szulca (po szwedzku z angielskimi napisami) oraz prorektora Uniwersytetu Wileńskiego, dr Artūras Vasiliauskas (w języku angielskim) – we współpracy z Ambasadą Litwy w Szwecji.


Jan Matejko, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, (1891), fot. Zamek Królewski w Warszawie


W ramach specjalnego uzupełnienia do wykładów, mamy przyjemność zaprezentować krótki film Johana Palmgrena, z Johanem Benzelstiernem von Engeströmie w roli głównej, który opowiada o swoich przodkach, a zwłaszcza o Larsie von Engeströmie – pierwszym ministrze spraw zagranicznych Szwecji, bezpośrednio związanym z Polską, jak również o Konstytucji 3 Maja. 

Poniżej znajduje się link do trzech powyższych prezentacji:


Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman oraz Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Čekuolis zapraszają na internetowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja 2021 roku.

Program, który rozpocznie się o godz 10.00 w dniu 3 maja 2021 r. składają się z przemówienia Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman i Ambasadora Republiki Litewskiej Giedriusa Čekuolisa oraz udział gości honorowych.

Tutaj można przeczytać więcej o wydarzeniach zaplanowanych przez Ambasadę RP.

Konstytucja 3 Maja 1791, dokument oryginalny, Public Domain.


W związku z obchodami, serdecznie zapraszamy również do obejrzenia wystawy cyfrowej „Constitution of May 3”, która m.in. opowiada o kryzysie Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przedstawia wielonarodowe państwo. Opisuje także reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozbiory Polski i Litwy, odrodzenie Polski oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń.

Wystawa jest dostępna online na platformie Google Arts & Culture.

Ponadto można nieodpłatnie obejrzeć spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która jest pokazywana online z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej informacji o operze można znaleźć tutaj.

Scheduled Historia Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia