3.05.2021 Historia, Wydarzenia

„Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
Kazimierz Wojniakowski (1771-1812), Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 (1806).


Aby dowiedzieć się więcej o Konstytucji 3 Maja oraz tle historycznym jej powstania, zapraszamy obejrzenia dwóch krótkich wykładów pt. „Debata historyków” – szwedzkiego historyka i pisarza, Artura Szulca (po szwedzku z angielskimi napisami) oraz prorektora Uniwersytetu Wileńskiego, dr Artūras Vasiliauskas (w języku angielskim) – we współpracy z Ambasadą Litwy w Szwecji.


Jan Matejko, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, (1891), fot. Zamek Królewski w Warszawie


W ramach specjalnego uzupełnienia do wykładów, mamy przyjemność zaprezentować krótki film Johana Palmgrena, z Johanem Benzelstiernem von Engeströmie w roli głównej, który opowiada o swoich przodkach, a zwłaszcza o Larsie von Engeströmie – pierwszym ministrze spraw zagranicznych Szwecji, bezpośrednio związanym z Polską, jak również o Konstytucji 3 Maja. 

Poniżej znajduje się link do trzech powyższych prezentacji:


Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman oraz Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Čekuolis zapraszają na internetowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja 2021 roku.

Program, który rozpocznie się o godz 10.00 w dniu 3 maja 2021 r. składają się z przemówienia Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman i Ambasadora Republiki Litewskiej Giedriusa Čekuolisa oraz udział gości honorowych.

Tutaj można przeczytać więcej o wydarzeniach zaplanowanych przez Ambasadę RP.

Konstytucja 3 Maja 1791, dokument oryginalny, Public Domain.


W związku z obchodami, serdecznie zapraszamy również do obejrzenia wystawy cyfrowej „Constitution of May 3”, która m.in. opowiada o kryzysie Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przedstawia wielonarodowe państwo. Opisuje także reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozbiory Polski i Litwy, odrodzenie Polski oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń.

Wystawa jest dostępna online na platformie Google Arts & Culture.

Ponadto można nieodpłatnie obejrzeć spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która jest pokazywana online z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej informacji o operze można znaleźć tutaj.

Scheduled Historia Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia