3.05.2021 Historia, Wydarzenia

„Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
Kazimierz Wojniakowski (1771-1812), Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 (1806).


Aby dowiedzieć się więcej o Konstytucji 3 Maja oraz tle historycznym jej powstania, zapraszamy obejrzenia dwóch krótkich wykładów pt. „Debata historyków” – szwedzkiego historyka i pisarza, Artura Szulca (po szwedzku z angielskimi napisami) oraz prorektora Uniwersytetu Wileńskiego, dr Artūras Vasiliauskas (w języku angielskim) – we współpracy z Ambasadą Litwy w Szwecji.


Jan Matejko, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, (1891), fot. Zamek Królewski w Warszawie


W ramach specjalnego uzupełnienia do wykładów, mamy przyjemność zaprezentować krótki film Johana Palmgrena, z Johanem Benzelstiernem von Engeströmie w roli głównej, który opowiada o swoich przodkach, a zwłaszcza o Larsie von Engeströmie – pierwszym ministrze spraw zagranicznych Szwecji, bezpośrednio związanym z Polską, jak również o Konstytucji 3 Maja. 

Poniżej znajduje się link do trzech powyższych prezentacji:


Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman oraz Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Čekuolis zapraszają na internetowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja 2021 roku.

Program, który rozpocznie się o godz 10.00 w dniu 3 maja 2021 r. składają się z przemówienia Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman i Ambasadora Republiki Litewskiej Giedriusa Čekuolisa oraz udział gości honorowych.

Tutaj można przeczytać więcej o wydarzeniach zaplanowanych przez Ambasadę RP.

Konstytucja 3 Maja 1791, dokument oryginalny, Public Domain.


W związku z obchodami, serdecznie zapraszamy również do obejrzenia wystawy cyfrowej „Constitution of May 3”, która m.in. opowiada o kryzysie Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przedstawia wielonarodowe państwo. Opisuje także reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozbiory Polski i Litwy, odrodzenie Polski oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń.

Wystawa jest dostępna online na platformie Google Arts & Culture.

Ponadto można nieodpłatnie obejrzeć spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która jest pokazywana online z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej informacji o operze można znaleźć tutaj.

Scheduled Historia >Wydarzenia

Setna rocznica urodzin Svena Nykvista ze specjalnym

21 maja będziemy świętować setną rocznicę urodzin światowej sławy szwedzkiego operatora filmowego Svena Nykvista w Filmhuset w Sztokholmie. Przygotujcie się na dzień wypełniony filmowymi wrażeniami.
21 05.2022 Kino, Wydarzenia

Wojciech Hoffmann i Michał Hudzikowski na An

W dniach 19-24 kwietnia 2022 w Sztokholmie odbędzie się festiwal filmu eksperymentalnego An Ordinary Day Film Festival. Organizatorzy festiwalu, Studio 44, zaprosili do współpracy twórcę animacji i wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wojciecha Hoffmanna, oraz kierownika działu międzynarodowej promocji i dystrybucji w Studiu Munka, Michała Hudzikowskiego.
23 04.2022 Kino, Wydarzenia

Supporting Event for Ukraine 🗓 🗺

In solidarity with Ukraine, Konserthuset Stockholm together with EUNIC Stockholm, the Ukrainian Institute in Sweden and the European Commission Representation in Sweden, is pleased to announce that the National Chamber Ensemble "Kyiv Soloists" will perform in Stockholm in a concert organised to support Ukraine through humanitarian help.
27 03.2022 Muzyka, Wydarzenia