3.05.2021 Historia, Wydarzenia

„Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
Kazimierz Wojniakowski (1771-1812), Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 (1806).


Aby dowiedzieć się więcej o Konstytucji 3 Maja oraz tle historycznym jej powstania, zapraszamy obejrzenia dwóch krótkich wykładów pt. „Debata historyków” – szwedzkiego historyka i pisarza, Artura Szulca (po szwedzku z angielskimi napisami) oraz prorektora Uniwersytetu Wileńskiego, dr Artūras Vasiliauskas (w języku angielskim) – we współpracy z Ambasadą Litwy w Szwecji.


Jan Matejko, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, (1891), fot. Zamek Królewski w Warszawie


W ramach specjalnego uzupełnienia do wykładów, mamy przyjemność zaprezentować krótki film Johana Palmgrena, z Johanem Benzelstiernem von Engeströmie w roli głównej, który opowiada o swoich przodkach, a zwłaszcza o Larsie von Engeströmie – pierwszym ministrze spraw zagranicznych Szwecji, bezpośrednio związanym z Polską, jak również o Konstytucji 3 Maja. 

Poniżej znajduje się link do trzech powyższych prezentacji:


Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman oraz Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Čekuolis zapraszają na internetowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja 2021 roku.

Program, który rozpocznie się o godz 10.00 w dniu 3 maja 2021 r. składają się z przemówienia Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman i Ambasadora Republiki Litewskiej Giedriusa Čekuolisa oraz udział gości honorowych.

Tutaj można przeczytać więcej o wydarzeniach zaplanowanych przez Ambasadę RP.

Konstytucja 3 Maja 1791, dokument oryginalny, Public Domain.


W związku z obchodami, serdecznie zapraszamy również do obejrzenia wystawy cyfrowej „Constitution of May 3”, która m.in. opowiada o kryzysie Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przedstawia wielonarodowe państwo. Opisuje także reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozbiory Polski i Litwy, odrodzenie Polski oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń.

Wystawa jest dostępna online na platformie Google Arts & Culture.

Ponadto można nieodpłatnie obejrzeć spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która jest pokazywana online z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej informacji o operze można znaleźć tutaj.

Scheduled Historia >Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia

Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski

W zeszłym roku szeregiem wydarzeń upamiętniliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu. Pragniemy dalej przybliżać sylwetkę tej wyjątkowej postaci, tym razem prezentując wywiad z dwójką przyjaciół "Cześka" i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Wywiad zostanie opublikowany na kanale Youtube Instytutu Polskiego dzień przed urodzinami Czesława Słani, 21 października.
21 10.2022 Historia, Wydarzenia

O Alfredzie Markowskiej w Szwedzkiej Telewizji 🗓

Na platformie Szwedzkiej Telewizji publicznej - SVT PLAY – jest już dostępny serial dokumentalny pt. „Zagłada Romów”. Trzeci odcinek serialu opowiada o polskiej Romani Alfredzie „Nonci” Markowskiej.
10 10.2022 Historia, Kino, Wydarzenia