4.10.2021 - 14.10.2021 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm

Wystawa: Bestiariusz Lema według Mroza 🗺

W związku z przypadającą 13 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema oraz ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lema 2021, zapraszamy na wystawę ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”, która odbędzie się w dniach 4-14 października w galerii Konstart w Sztokholmie.

Wystawa przedstawia jedną z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Prezentuje efekty współpracy Stanisława Lema, najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza science-fiction i Daniela Mroza, wielkiego polskiego ilustratora i grafika.

Na wystawę składają się najlepsze grafiki Daniela Mroza do opowiadań Lema z tomów „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Dzienniki gwiazdowe”. Wspólnie tworzą urzekający świat kosmitów, robotów i innych stworów zadziwiająco podobny do świata ludzkiego.

U podstaw jej koncepcji, której autorem jest profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Janusz Górski, leży nawiązanie do średniowiecznych albumów ukazujących bestie w rodzaju słonia, wielbłąda, jednorożca czy dwugłowych mieszkańców antypodów. Bestiariusz przedstawia wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

Zanurz się w pełen wyobraźni świat słynnego polskiego powieściopisarza science fiction i odkryj wystawę prezentującą bestiarium Lema według Mroza.  Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż: 4 października 2021, godz. 17:30
Wystawa: 4 – 14 października 2021
Miejsce: KONSTART, Hökens gata 11, Sztokholm


Stanisław Lem – przyszedł na świat w 1921 roku we Lwowie, a po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie, gdzie skończył studia medyczne. Już jako student zaczął publikować w czasopismach wiersze i opowiadania. Pisarz rozpoczął od konwencjonalnych fabuł, następnie rozwinął je w błyskotliwe, wizjonerskie i nowatorskie formalnie utwory, by zakończyć karierę tekstami eseistycznymi z pogranicza filozofii i futurologii. Zdobył światową sławę, a jego książki doczekały się ekranizacji, z których najważniejsze to: Przekładaniec,reż. A. Wajda (1968), Solaris,reż. A. Tarkowski (1972) i S. Soderbergh (2000) oraz Kongres,reż. A. Folman (2013), stały się też inspiracją dla następnego pokolenia twórców. Zmarł w Krakowie w 2006 roku.


Daniel Mróz – urodził się w 1917 roku w Krakowie i tu mieszkał przez całe życie. Ukończył Studium Scenografii (1951) i Wydział Grafiki (1953) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył ilustracje oraz opracowania graficzne książek autorstwa między innymi Juliusza Verne’a i Sławomira Mrożka. Jednak najbardziej znany jest ze współpracy ze Stanisławem Lemem, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie – edycje książek Lema z ilustracjami Mroza ukazały się w wielu krajach. Zmarł w Krakowie w 1993 roku.

from to
Scheduled Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia
KONSTART, Hökens gata 11, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia