9.10.2021 Kino, Muzyka, Wydarzenia Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm

Pokaz filmu „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo zespołu The Washing Machine 🗺

9 października 2021 serdecznie zapraszamy wszystkich fanów kina niemego do wzięcia udziału we wspaniałym pokazie filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego w akompaniamencie zespołu The Washing Machine w ramach festiwalu filmowego Sounds of Silence - Silent Film Festival.

Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii to idealna propozycja dla znawców kina, wielbicieli muzyki filmowej oraz wszystkich, którzy wciąż zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, kiedy nie istniały jeszcze efekty specjalne czy kolor na taśmie.

„Cud nad Wisłą”, nagrany z wielkim rozmachem dokładnie sto lat temu, to prawdziwe widowisko filmowe. Opowiada historię miłosną dwóch par, która rozgrywa się podczas dramatycznych czasów wojny polsko-bolszewickiej, zakończonej Bitwą Warszawską w 1920 roku. Te wydarzenia przeszły do historii jako Cud nad Wisłą. Warto również zaznaczyć, że ostatnie sekwencje filmu zawierają dokumentalny zapis przekazania Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920, która obecnie jest symbolem Marszałka Polski.

Pokaz filmowy realizowany jest w akompaniamencie muzyki w wykonaniu zespołu The Washing Machine z pomocą gitary akustycznej oraz basowej, jak również pianina oraz perkusji. Ten pochodzący z Łodzi zespół tworzył już muzykę na żywo do takich niemych filmów, jak „Gabinet Doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiena, czy „Lokator” Alfreda Hitchcocka oraz wydał kilka płyt z muzyką filmową.

Wydarzenie jest częścią siedmiodniowego festiwalu filmu niemego „Sounds of Silence”, organizowanego we współpracy z Cinemateket oraz EUNIC Sweden (European Union National Institutet for Culture). Podczas festiwalu zaprezentowane będzie siedem filmów autorstwa znanych, europejskich artystów z muzyką na żywo.

Przyjdź i zobacz polski film „Cud nad Wisłą” 9 października o godzinie 18.00 w Filmhuset – Kino Victor (Borgvägen 1, Sztokholm).


Scenariusz: Adam Zagórski
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
Obsada: Jadwiga Smosarska, Jerzy Leszczyński
Premiera: 16 mars 1921
Czas trwania : 51 min.
Miejsce wydarzeń w filmie: Wschodnia granica polski, pole bitwy podczas wojny polsko-bolszewickiej


Więcej informacji o filmie na stronie festiwalu.
Bilety można kupić tutaj.


Festiwal jest organizowany we współpracy z Cinemateket, Szwedzkim Instytutem Filmowym oraz EUNIC Stockholm, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Litewskiego Instytutu Kultury, Instytutu Goethe Schweden, Ambasady Węgier w Sztokholmie, Instituto Cervantes i Ambasady Hiszpanii w Sztokholmie, Instytutu Ukraińskiego w Szwecji oraz Instytutu Francuskiego w Szwecji.

Scheduled Kino Muzyka Wydarzenia
Filmhuset – Bio Victor, Borgvägen 1, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia