14.12.2021 Muzyka, Wydarzenia Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm

Koncert świąteczny w Kościele Adolfa Fredrika 🗺

Święta tuż tuż! Pierwszy śnieg już spadł, ulice są pięknie ustrojone w świąteczne dekoracje, a zimowy mrok rozświetlają długie łańcuchy lampek. Czas więc i na świąteczny koncert! Komisja Europejska w Szwecji wraz z ambasadami 16 krajów UE ma przyjemność zaprosić na wielojęzyczny Koncert Bożonarodzeniowy z kolędami ze wszystkich zakątków Europy!

Koncert odbędzie się we wtorek 14 grudnia 2021, o godz. 18.00, w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie. Kolędy będą wykonywane w językach poszczególnych krajów, a ich tłumaczenie na język angielski będzie można znaleźć w katalogu dostępnym dla wszystkich słuchaczy. Prowadzący opowiedzą również o najciekawszych tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. 

Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest darmowy, obowiązują jednak bilety imienne, rezerwowane online, które należy przedstawić przy wejściu wraz z certyfikatem szczepienia Covid.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz biletach znaleźć można tutaj.

Zdjęcie: Bogusław Rawiński


O polskich artystach:

Dominika Depczyk – wokalistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych, o repertuarze oscylującym wokół takich gatunków jak smooth jazz /mainstream jazz. Obdarzona ciekawą barwą głosu i formą interpretacji. Absolwentka Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka I nagrody w konkursie dla wokalistów w Tyresö Jazz&Blues Clubs Tävling oraz I nagrody w konkursie poetyckim organizowanym przez Fundację Młodej Polonii w Warszawie. Autorka tekstów do kilku jazowych utworów, które zaśpiewa podczas koncertu. Na stałe mieszka w Sztokholmie, gdzie intensywnie i twórczo uczestniczy w życiu artystycznym Polonii szwedzkiej, jak i w projektach z udziałem szwedzkich artystów. Uczestniczyła w realizacji polsko-szwedzkiego widowiska muzycznego „Julsånger från Klimczok”. Przez szereg lat współpracowała z muzyczno-teatralną grupą Bagatela biorąc udział w większości spektakli, w których oprócz ciekawych interpretacji muzycznych pokazała swój niewątpliwy talent sceniczny. Wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w Szwecji brała udział w koncertach kolęd popularyzujących XVII-wieczną polską kolędę odnalezioną w szwedzkim zamku Skokloster.

Od 2001 roku współpracuje z pianistą Witoldem Robotyckim oraz basistą Januszem Słotwińskim.

Witold Robotycki to kompozytor, aranżer oraz dyrektor muzyczny, pianista i trębacz. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie i był członkiem klubu jazzowego ‘Helikon’. Jego wczesne kompozycje były grane w Radiu Kraków oraz w krakowskich studiach telewizyjnych. W 1972 przyjechał do Szwecji, gdzie współpracował z wieloma międzynarodowymi zespołami, często w roli dyrektora muzycznego. Jest aktywny w ramach polskiej sceny muzycznej w Sztokholmie jako kompozytor, pianista i aranżer muzyczny. Współpracuje również z teatrem dziecięcym, grupą kabaretową „Bagatela” i grupą „Poesisalongen”, gdzie akompaniuje znanym aktorom gościnnym z Polski.

Janusz Słotwiński jest uznanym basistą. W 1962 założył zespół jazzowy, który zdobył Dziennikarską Nagrodę Muzyczną w konkursie „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Uczestniczył w nagraniu muzyki do znanej na całym świecie „Pantomimy” Henryka Tomaszewskiego. W 1980 odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z czołowymi polskimi muzykami i wokalistami. W Szwecji występował ze znanymi szwedzkimi artystami i gwiazdami filmowymi. Od 1982 roku gra i występuje z Witoldem Robotyckim.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Adolf Fredriks kyrka, Holländargatan 16, Stockholm Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia