9.05.2022 - 10.05.2022 Aktualności

Fotoreportaż: Przedpremiera filmu „Żeby nie było śladów” w Sztokholmie

Ekskluzywny przedpremierowy pokaz filmu „Żeby nie było śladów w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego odbył się 9 maja w kinie Victoria o godzinie 20:30. Aktor, Tomasz Ziętek, oraz producentka filmu Aneta Hickinbotham przybyli do Sztokholmu, by wziąć udział w Q&A po filmie.

Film „Żeby nie było śladów opowiada o brutalnym pobiciu ze skutkiem śmiertelnym studenta Grzegorza Przemyka. Wydarzenie to sprawiło, że w narodzie zawrzało. Komunistyczny rząd nie szczędził środków, by zatuszować prawdę, a jedyny świadek pobicia przypadkowo stał się jego  wrogiem numer jeden. Film jest stworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń. „Żeby nie było śladów” był polskim kandydatem do nagrody Oscara za najlepszy film zagraniczny.

Widownia w kinie Victoria miała wiele pytań dotyczących filmu. Nasi goście, Tomasz oraz Aneta, opowiedzieli, jakie znaczenie ma filmowa historia dla dzisiejszego społeczeństwa. Mówili również o tym, w jakich warunkach powstał film oraz jaki był jego odbiór w Polsce i zagranicą. Dziękujemy za inspirujące spotkanie!

Wszystkie zdjęcia z przedpremiery zrobione są przez Kania NordFoto

Pokaz filmowy zorganizowany był we współpracy Lucky Dogs oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Film został również pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie (Stockholm International Film Festival) 10 maja. Widownia ponownie miała okazję posłuchać fascynującej rozmowy z Tomaszem i Anetą, którą poprowadził dziennikarz Hynek Pallas.

Film ma swoją kinową premierę 3 czerwca! Znajdź bilety na pokaz TUTAJ

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, a w szczególności Tomaszowi Ziętkowi oraz Anecie Hickinbotham za tak ciekawe rozmowy po pokazach filmowych oraz Annie Lindström za współpracę przy organizacji wydarzenia. Cudownie było was gościć w Sztokholmie!

from to
Scheduled Aktualności

Kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,

25 października nastąpi inauguracja pierwszej części nowego budynku muzeum, zaprojektowanego przez nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Budynek zlokalizowany jest przy Placu Defilad, w ścisłym centrum miasta. W nowej siedzibie MSN znajdzie się zrekonstruowane Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (SEPR). W ramach przygotowań do nowego otwarcia SEPR producent programu publicznego i kurator muzyczny muzeum, Paweł Nowożycki, odwiedził EMS w Sztokholmie.
07 08.2024 09 08.2024 Aktualności, Galeria, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia