15.10.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy Święty Jan Paweł II – 100 lat

15 października w Kościele Św. Jana w Sztokholmie odbył się wernisaż wystawy poświęconej osobie Jana Pawła II i zorganizowanej w związku z 100. rocznicą urodzin papieża.

W ramach wernisażu przemawiali: pastor Catharina Segerbank, kardynał i biskup Anders Arborelius oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Paweł Ruszkiewicz. W otwarciu wystawy uczestniczyła również Ambasador RP w Szwecji, Joanna Hofman.

Wernisaż uprzyjemniła muzyka Chopina w wykonaniu pianistki Doroty Zarowieckiej oraz utwór Ave Maria zagrany przez organistę Oskara Hansona. Wystawa została oficjalnie otwarta poprzez przecięcie przez biskupa Andersa Arboreliusa żółto-niebieskiej oraz biało-czerwonej wstęgi. 

Wystawa jest poświęcona osobie papieża i składa się z tekstów na temat życia Jana Pawła II oraz jego zdjęć. Eksponowany jest również ornat, który papież miał na sobie podczas wizyty w Szwecji w 1989r. oraz order Piusa wręczony przez papieża dla Bertila Werkströma w 1991r. Przedmioty są częścią wystawy dzięki hojności takich instytucji jak Katolicka Katedra św. Eryka w Sztokholmie oraz Katedra w Uppsali. 

Wystawa jest prezentowana w okresie od 16 października do 15 listopada 2020.

Kościół Św. Jana w Sztokholmie jest otwarty dla odwiedzających we wtorek, środę, czwartek, piątek w godzinach 11-16.

Więcej informacji o wstawie znaleźć można tutaj.


Zdjęcia: Paweł Kania, Kania NordFOTO

Scheduled Aktualności Galeria

PARK AKCJI BURZA – CZWARTA PRZYRODA I

W ramach wydarzenia wykład wygłoszą Marcin Maraszek z Archigrest oraz Magdalena Wnęk z topoScape. Opowiedzą o pracy nad Parkiem Akcji Burza – projektem krajobrazowym zrealizowanym na ruinach zbombardowanej Warszawy. Jednym z kluczowych pojęć związanych z tym projektem jest „czwarta przyroda” – spontanicznie powstające krajobrazy i ekosystemy rozwijające się w opuszczonych, zniszczonych lub postindustrialnych przestrzeniach. Po wykładzie odbędzie się rozmowa moderowana przez Joannę Zawieję, poświęcona ponownemu wykorzystaniu materiałów, kulturze pamięci oraz temu, w jaki sposób pozostałości miasta mogą służyć opowiadaniu historii miejsca i jego przeszłości.
28 05.2026 Aktualności, Artykuły, Design, Historia, Wydarzenia

Dzień Europy w Kungsträdgården 🗓 🗺

Z okazji Dnia Europy przedstawicielstwa państw europejskich, instytuty kultury oraz organizacje partnerskie zapraszają na Europafestivalen – całodniowe wydarzenie pełne występów artystycznych, spotkań, debat, smaków i atrakcji dla całych rodzin.
09 05.2026 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Koncert „Polskie pejzaże dźwiękiem malowane” – Siostry

Siostry Świgut – skrzypaczka i pianistka – zapraszają na wyjątkowy koncert muzyki kameralnej „Polskie pejzaże dźwiękiem malowane”, który ukazuje wspólne przestrzenie kulturowe oraz artystyczne spotkania Polski i Szwecji.
11 05.2026 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia