17.03.2021 Aktualności

Kursy języka polskiego na Uniwersytecie w Uppsali

Interesujesz się Polską i językiem polskim? Zapraszamy do studiów polonistycznych w trybie edukacji zdalnej! Z roku na rok rośnie zainteresowanie kursami w ramach studiów polonistycznych oferowanych przez Institutionen för moderna språk na Uniwersytecie uppsalskim. Wszystkie kursy z języka polskiego oferowane są w trybie edukacji zdalnej. Co roku liczba chętnych do rozpoczęcia nauki języka polskiego w Uppsali przekracza 200 osób.

Nasza oferta skierowana jest zarówno do osób pragnących rozpocząć naukę języka polskiego od podstaw, jak również do tych, którzy chcą odświeżyć i ugruntować już posiadane umiejętności. Kurs Polska I, Baskurs, 15 hp rozpoczyna się co roku w semestrze jesiennym i nie wymaga wcześniejszej znajomości języka. W kolejnych semestrach można kontynuować studia na kursach Polska II (15 hp), Polska B (30 hp), Polska C (30 hp) i Polska D (30 hp). Wszystkie kursy są oferowane w trybie online i w tempie 50%. Dzięki takiemu systemowi studia polonistyczne można z powodzeniem połączyć z pracą lub innym kierunkiem studiów i odbywać je bez konieczności przeprowadzania się do Uppsali. W trakcie studiów studenci zapoznają się ze strukturą i gramatyką języka polskiego, pogłębiają swoją wiedzę z literatury, historii i kultury polskiej. W ostatnim semestrze studenci mają możliwość pisania pracy licencjackiej.

Istnieje także możliwość kontynuowania nauki na poziomie zaawansownym. Kursy Polska E1 (30 hp) lub Polska E2 (30 hp) są także oferowane w trybie zdalnym i na 50%.

Dla nauczycieli języka polskiego jako ojczystego oferujemy kurs Modersmålslärarutbildning (30 hp) w tempie 33% (czyli 10 hp na semestr). Jest to kurs łączcy wiedzę teoretyczną potrzebną nauczycielom jęzka polskiego jako ojczystego z wiadomościami z zakresu pedagogiki nauczynia.

W semestrze wiosennym oferujemy także wolnostojące kursy dla osób zainteresowanych kulturą i historią Polski – Polenkunskap, 7,5 hp – oraz dla osób zainteresowanych literaturą polską – Polsk litteraturhistoria, 7,5 hp. Te kursy nie wymagają znajomości języka polskiego i odbywają się całkowicie po szwedzku.

Zapisy odbywają się na stronie www.antagning.se Następny nabór na studia jesienią 2021 odbywa się wiosną, ostateczny termin składania podań do 15 kwietnia 2021.

Natomiast najpóźniej do 15 października 2021 można zapisywać się na kursy wiosenne!

Więcej informacji na temat kursów z języka polskiego w Uppsali można zaleźć na stronie naszego instytutu: www.moderna.uu.se/slaviska. W razie pytań prosimy o kontakt: dr Magdalena Slyk: magdalena.slyk@moderna.uu.se, tel: 018-471 1303 lub Studievägledare studievagledare@moderna.uu.se, tel: 018-471 1431.


Zdjęcie: Uniwersytet w Uppsali

Scheduled Aktualności

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia