3.05.2021 Historia, Wydarzenia

„Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
Kazimierz Wojniakowski (1771-1812), Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 (1806).


Aby dowiedzieć się więcej o Konstytucji 3 Maja oraz tle historycznym jej powstania, zapraszamy obejrzenia dwóch krótkich wykładów pt. „Debata historyków” – szwedzkiego historyka i pisarza, Artura Szulca (po szwedzku z angielskimi napisami) oraz prorektora Uniwersytetu Wileńskiego, dr Artūras Vasiliauskas (w języku angielskim) – we współpracy z Ambasadą Litwy w Szwecji.


Jan Matejko, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, (1891), fot. Zamek Królewski w Warszawie


W ramach specjalnego uzupełnienia do wykładów, mamy przyjemność zaprezentować krótki film Johana Palmgrena, z Johanem Benzelstiernem von Engeströmie w roli głównej, który opowiada o swoich przodkach, a zwłaszcza o Larsie von Engeströmie – pierwszym ministrze spraw zagranicznych Szwecji, bezpośrednio związanym z Polską, jak również o Konstytucji 3 Maja. 

Poniżej znajduje się link do trzech powyższych prezentacji:


Z okazji Narodowego Święta Konstytucji Ambasador RP w Szwecji Joanna Hofman oraz Ambasador Republiki Litewskiej Giedrius Čekuolis zapraszają na internetowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja 2021 roku.

Program, który rozpocznie się o godz 10.00 w dniu 3 maja 2021 r. składają się z przemówienia Ambasador RP w Szwecji Joanny Hofman i Ambasadora Republiki Litewskiej Giedriusa Čekuolisa oraz udział gości honorowych.

Tutaj można przeczytać więcej o wydarzeniach zaplanowanych przez Ambasadę RP.

Konstytucja 3 Maja 1791, dokument oryginalny, Public Domain.


W związku z obchodami, serdecznie zapraszamy również do obejrzenia wystawy cyfrowej „Constitution of May 3”, która m.in. opowiada o kryzysie Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przedstawia wielonarodowe państwo. Opisuje także reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, rozbiory Polski i Litwy, odrodzenie Polski oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja dla przyszłych pokoleń.

Wystawa jest dostępna online na platformie Google Arts & Culture.

Ponadto można nieodpłatnie obejrzeć spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która jest pokazywana online z polskimi i angielskimi napisami.

Więcej informacji o operze można znaleźć tutaj.

Scheduled Historia Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia