15.12.2021 Aktualności, Galeria

Koncert świąteczny krajów UE w Sztokholmie – fotorelacja

We wtorek, 14 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbył się koncert świąteczny zorganizowany przez Komisję Europejską w Szwecji oraz 16 ambasad krajów UE w Szwecji.

W ramach koncertu można było posłuchać 17 unikatowych wykonań najsławniejszych europejskich kolęd w wielu europejskich językach, a także dowiedzieć się więcej na temat ciekawych tradycji świątecznych, o których opowiadali gospodarze wydarzenia. Ogromne podziękowania dla wszystkich organizatorów tego magicznego wieczoru. Wesołych Świąt! 


Więcej o polskich muzykach: Dominice Depczyk, Witoldzie Robotyckim i Januszu Słotwińskim, którzy wykonali „Mizerna, cicha” można przeczytać tutaj.


Nagranie koncertu można zobaczyć na kanale Youtube Komisji Europejskiej, by każdy mógł poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia!

Scheduled Aktualności >Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia