28.01.2022 Aktualności, Galeria

Fotorelacja z wystawy Iwony Zając „Return”

W minioną sobotę, w Centrum Kultury Ronneby konsthall, odbył się wernisaż wystawy „Return”, polskiej artystki Iwony Zając, stworzonej we współpracy z Centrum Kultury Ronneby konsthall, Konst i Blekinge oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie. Gratulujemy artystce oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu projektu!


W swojej twórczości Iwona Zając porusza tematy takie jak tęsknota, marzenia, połączenie oraz przeszłość. Praktyka artystki jest pełna szacunku do ciężkiej pracy, można powiedzieć, że jej prace są hołdem dla historii życia ludności po obu stronach Morza Bałtyckiego. W swojej wystawie “Return”, artystka przeplata owe historie tradycyjnymi kwiecistymi wzorami, charakterystycznymi dla haftów tworzonych w szwedzkim regionie Blekinge.


Wystawa potrwa do 13 marca 2022 roku. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o wystawie tutaj.  

Zapowiedź wystawy w magazynie “Sydöstran” tutaj (w j. szwedzkim).

Scheduled Aktualności >Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia