2.04.2022 - 27.04.2022 Design, Wydarzenia galleri blås & knåda, Hornsgatan 26, Stockholm

Wystawa Moniki Patuszyńskiej „TransForms” w galerii blås & knåda w Sztokholmie 🗺

Już 2 kwietnia 2022 roku w galerii blås & knåda w Sztokholmie otwiera się wystawa „TransForms” prezentująca unikatową ceramikę polskiej artystki Moniki Patuszyńskiej. Ze względu na pandemię, wystawa została przełożona w 2020 roku, ale już w tę sobotę, 23 kwietnia o godzinie 11, serdecznie zapraszamy na wernisaż “TransForms” z udziałem artystki Moniki Patuszyńskiej!
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.Monika poprowadzi również dwie prelekcje na temat pracy z ceramiką podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie 23 kwietnia o godz. 19 oraz 21. Nie przegap! Więcej informacji znajdziesz na stronie Kulturnatt Stockholm

Monika pracuje z ceramiką i wykorzystując opracowaną indywidualnie technikę odlewania tworzy unikalne wariacje na temat klasycznej porcelany. W swojej twórczości zaprzecza powtarzalności i symetrii, cechom, które mogą kojarzyć się ze sztuką użytkową. Fascynują ją natomiast wszelkie zniekształcenia w postaci chropowatości, dziur, zadrapań. Poprzez łączenie tych deformacji z gładkością i jednolitością formy tworzy spójne kolekcje naczyń zachwycające oryginalnością i “zadziornością” kształtów.W 2020 roku, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, został wyprodukowany krótkometrażowy film o Monice Patuszyńskiej “Breaking the Mold”, który znajdziesz tutaj.
from to
Scheduled Design >Wydarzenia
galleri blås & knåda, Hornsgatan 26, Stockholm Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia