9.05.2022 - 10.05.2022 Aktualności

Fotoreportaż: Przedpremiera filmu „Żeby nie było śladów” w Sztokholmie

Ekskluzywny przedpremierowy pokaz filmu „Żeby nie było śladów w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego odbył się 9 maja w kinie Victoria o godzinie 20:30. Aktor, Tomasz Ziętek, oraz producentka filmu Aneta Hickinbotham przybyli do Sztokholmu, by wziąć udział w Q&A po filmie.

Film „Żeby nie było śladów opowiada o brutalnym pobiciu ze skutkiem śmiertelnym studenta Grzegorza Przemyka. Wydarzenie to sprawiło, że w narodzie zawrzało. Komunistyczny rząd nie szczędził środków, by zatuszować prawdę, a jedyny świadek pobicia przypadkowo stał się jego  wrogiem numer jeden. Film jest stworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń. „Żeby nie było śladów” był polskim kandydatem do nagrody Oscara za najlepszy film zagraniczny.

Widownia w kinie Victoria miała wiele pytań dotyczących filmu. Nasi goście, Tomasz oraz Aneta, opowiedzieli, jakie znaczenie ma filmowa historia dla dzisiejszego społeczeństwa. Mówili również o tym, w jakich warunkach powstał film oraz jaki był jego odbiór w Polsce i zagranicą. Dziękujemy za inspirujące spotkanie!

Wszystkie zdjęcia z przedpremiery zrobione są przez Kania NordFoto

Pokaz filmowy zorganizowany był we współpracy Lucky Dogs oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Film został również pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie (Stockholm International Film Festival) 10 maja. Widownia ponownie miała okazję posłuchać fascynującej rozmowy z Tomaszem i Anetą, którą poprowadził dziennikarz Hynek Pallas.

Film ma swoją kinową premierę 3 czerwca! Znajdź bilety na pokaz TUTAJ

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, a w szczególności Tomaszowi Ziętkowi oraz Anecie Hickinbotham za tak ciekawe rozmowy po pokazach filmowych oraz Annie Lindström za współpracę przy organizacji wydarzenia. Cudownie było was gościć w Sztokholmie!

from to
Scheduled Aktualności

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Performance Pawła Kulczyńskiego podczas tegorocznej iluminacji instalacji

Powoli nadchodzi okres, kiedy każdy z nas pragnie rozświetlić mrok światłem. Serdecznie zapraszamy na obchody 52. rocznicy odsłonięcia dzieła polskiego artysty Władysława Hasiora ‘Słoneczny Rydwan’, które znajduje się na wzgórzu w Södertälje.
19 10.2024 Aktualności, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia