26.08.2022 Aktualności, Galeria

Szwedzka premiera książki Salci Hałas “Potop”

26 sierpnia swoją premierę będzie miała w Szwecji powieść polskiej autorki Salci Hałas - „Potop”. Książka została przetłumaczona na język szwedzki przez Patricię Cukrowską i wydana przez Prosak Förlag (2022). „Potop” opowiada niezwykłą historię o trzech kobietach z Gdyni, które przeczuwają nadchodzący dzień zagłady. Gorąco polecamy tę apokaliptyczną historię przepełnioną czarnym humorem i fascynującymi postaciami!

“Potop” to napisany prozą poemat, apokaliptyczna opowieść, w której ani „Amerykanie z Wederonlajn, ani sam Bóg Ojciec” nie wiedzą, dokąd świat zmierza. Rozpadająca się dzielnica w nadmorskiej Gdyni, potocznie zwana Pekinem, ma zostać zmodernizowana i zrównana z ziemią. Mają tam powstać wieżowce, a mieszkańcy mają zostać wysiedleni. Sprzeciwia się temu grupa samotnych, emerytowanych kobiet z klasy robotniczej, których zdanie nieczęsto jest brane pod uwagę.

„To historia trzech kobiet, które ‘wiedzą więcej’. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, skupiają się na tym, co jest bliżej nich. Na depresji Zośki, problemach sąsiadów. O nadchodzącym potopie mogą jednak opowiedzieć – byle nie telewizji, bo tam zrobią z nich wariatki”.

(Grupa Wydawnicza Foksal)
Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.Wydawnictwo Prosak Förlag wydało również inne pozycje polskich pisarzy:
Urkällan/Zdrój (2021) Barbara Klicka
Sakerna jag inte slängde/Rzeczy, których nie wyrzuciłem (2022) Marcin Wicha
Klarskrift och andra dikter / Jasnopis i inne wiersze (2022) Krzysztof Siwczyk
Dzięki współpracy Instytutu Polskiego z wydawnictwem Prosak Förlag polscy pisarze będą obecni podczas Targów Książki w Göteborgu 2022. Więcej informacji znajdziesz tutaj!
Scheduled Aktualności >Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria