26.08.2022 Aktualności, Galeria

Szwedzka premiera książki Salci Hałas “Potop”

26 sierpnia swoją premierę będzie miała w Szwecji powieść polskiej autorki Salci Hałas - „Potop”. Książka została przetłumaczona na język szwedzki przez Patricię Cukrowską i wydana przez Prosak Förlag (2022). „Potop” opowiada niezwykłą historię o trzech kobietach z Gdyni, które przeczuwają nadchodzący dzień zagłady. Gorąco polecamy tę apokaliptyczną historię przepełnioną czarnym humorem i fascynującymi postaciami!

“Potop” to napisany prozą poemat, apokaliptyczna opowieść, w której ani „Amerykanie z Wederonlajn, ani sam Bóg Ojciec” nie wiedzą, dokąd świat zmierza. Rozpadająca się dzielnica w nadmorskiej Gdyni, potocznie zwana Pekinem, ma zostać zmodernizowana i zrównana z ziemią. Mają tam powstać wieżowce, a mieszkańcy mają zostać wysiedleni. Sprzeciwia się temu grupa samotnych, emerytowanych kobiet z klasy robotniczej, których zdanie nieczęsto jest brane pod uwagę.

„To historia trzech kobiet, które ‘wiedzą więcej’. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, skupiają się na tym, co jest bliżej nich. Na depresji Zośki, problemach sąsiadów. O nadchodzącym potopie mogą jednak opowiedzieć – byle nie telewizji, bo tam zrobią z nich wariatki”.

(Grupa Wydawnicza Foksal)
Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.Wydawnictwo Prosak Förlag wydało również inne pozycje polskich pisarzy:
Urkällan/Zdrój (2021) Barbara Klicka
Sakerna jag inte slängde/Rzeczy, których nie wyrzuciłem (2022) Marcin Wicha
Klarskrift och andra dikter / Jasnopis i inne wiersze (2022) Krzysztof Siwczyk
Dzięki współpracy Instytutu Polskiego z wydawnictwem Prosak Förlag polscy pisarze będą obecni podczas Targów Książki w Göteborgu 2022. Więcej informacji znajdziesz tutaj!
Scheduled Aktualności >Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia