Koncert fortepianowy został zorganizowany przez Instytut Polski w Sztokholmie i Ambasadę RP z okazji Roku Romantyzmu i oddania hołdu urodzonemu 140 lat temu Karolowi Szymanowskiemu i zmarłemu 40 lat temu Arturowi Rubinsteinowi.
Karol Szymanowski urodził się 3 października 1992 roku w Tymoszówce i od najmłodszych lat miał kontakt z muzyką zachodnioeuropejską autorstwa Bacha, Mozarta czy Chopina. Jego najwcześniej wydane utwory zostały napisane na fortepian. Należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Szymanowski zmarł na gruźlicę w wieku 55 lat i został pochowany w Krakowie. Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele Mariackim. Do dzisiaj natomiast uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Artur Rubinstein urodził się 28 stycznie 1887 roku w Łodzi, a zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. Był on polskim pianistą żydowskiego pochodzenia. Swoje pierwsze lekcji gry na fortepiania pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi, lecz po raz pierwszy wystąpił przed piblicznością w berlińskiej Beethoven-Saal. Podczas swojej fortepianowej kariery występował między innymi w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Ameryki Południowej. Rubinstein był jednym z największych wirtuozów fortepianu XX wieku.
Wśród znakomitych gości koncertu fortepianowego w Rezydencji Ambasador RP znalazło się siedmiu ambasadorów – z Polski, Portugalii, Szwajcarii, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii, Japonii i Izraela, dyplomaci i przedstawiciele instytucji kultury m.in. ze Szwecji, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji. Uczestniczyli także przedstawiciele Polonii w Szwecji. Joanna Goranko wyróżniła się i spotkała się z gromkimi brawami, a pokazany podczas wieczoru film o Arturze Rubinsteinie wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności.
Ślemy serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym na koncert fortepianowy i pokaz filmu!
zdjęcia: Paweł Kania NordFOTO
Serdecznie polecamy artykuł na temat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.