9.09.2022 Aktualności, Galeria

Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina

Polska pianistka i uczestniczka Konkursu Chopinowskiego Joanna Goranko dała genialny koncert fortepianowy w rezydencji Ambasador RP Joanny Hofman 9 września.

Koncert fortepianowy został zorganizowany przez Instytut Polski w Sztokholmie i Ambasadę RP z okazji Roku Romantyzmu i oddania hołdu urodzonemu 140 lat temu Karolowi Szymanowskiemu i zmarłemu 40 lat temu Arturowi Rubinsteinowi.

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1992 roku w Tymoszówce i od najmłodszych lat miał kontakt z muzyką zachodnioeuropejską autorstwa Bacha, Mozarta czy Chopina. Jego najwcześniej wydane utwory zostały napisane na fortepian. Należał do grupy kompozytorów Młodej Polski.  Szymanowski zmarł na gruźlicę w wieku 55 lat i został pochowany w Krakowie. Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele Mariackim. Do dzisiaj natomiast uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Artur Rubinstein urodził się 28 stycznie 1887 roku w Łodzi, a zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. Był on polskim pianistą żydowskiego pochodzenia. Swoje pierwsze lekcji gry na fortepiania pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi, lecz po raz pierwszy wystąpił przed piblicznością w berlińskiej Beethoven-Saal. Podczas swojej fortepianowej kariery występował między innymi w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Ameryki Południowej. Rubinstein był jednym z największych wirtuozów fortepianu XX wieku.

Wśród znakomitych gości koncertu fortepianowego w Rezydencji Ambasador RP znalazło się siedmiu ambasadorów – z Polski, Portugalii, Szwajcarii, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii, Japonii i Izraela, dyplomaci i przedstawiciele instytucji kultury m.in. ze Szwecji, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji. Uczestniczyli także przedstawiciele Polonii w Szwecji. Joanna Goranko wyróżniła się i spotkała się z gromkimi brawami, a pokazany podczas wieczoru film o Arturze Rubinsteinie wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności.

Ślemy serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym na koncert fortepianowy i pokaz filmu!

zdjęcia: Paweł Kania NordFOTO

Serdecznie polecamy artykuł na temat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Scheduled Aktualności >Galeria

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF - Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
06 02.2023 12 02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria

Premiera tomiku poetyckiego, pt. “Det sanna livet”

W lutym ma premierę tomik poetycki, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”) z poezją Adama Zagajewskiego – jednego z najważniejszych polskich poetów – w szwedzkim przekładzie Ireny Grönberg oraz przedmową tłumaczki i krytyczki literackiej Emi-Simone Zawall (Norstedts, 2023).
13 02.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia