16.03.2023 Galeria Rumänska Kulturinstitutet, Skeppsbron 20, Stockholm

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie 🗺

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.

Gości powitali dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury – Bogdan Popescu, dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury – Liana Ruokytė-Jonsson oraz dyrektor Instytutu Polskiego – Paweł Ruszkiewicz, którzy pokrótce przedstawili program wieczoru oraz wszystkich uczestników. Następnie rozpoczął się odczyt poezji i prozy rumuńskiej poetki Ioany Nicolaie, litewskiej poetki Indrė Valantinaitė oraz polskiej pisarki Salci Hałas. Teksty oryginałów w trzech językach: polskim, rumuńskim i litewskim, odczytały same autorki, natomiast szwedzkie przekłady zaprezentowała znakomita aktorka Nathalie Czarnecki. Czytania przeplatała piękna muzyka wybitnego skrzypka Christiana Svarfvara. Po recytacji Salcia, Ioana i Indrė uczestniczyły w dyskusji z Jonasem Ellerströmem, poetą i wydawcą, na temat współczesnej sytuacji w świecie literackim oraz tego, jak pandemia i wojna na Ukrainie wpłynęły na ich pisarstwo.

Wieczór zakończył się recepcją, podczas której goście mogli bezpośrednio porozmawiać z naszymi wyjątkowymi gośćmi, zadać pytania o ich autorstwo, a także zakupić ich książki, które w foyer zaprezentowało m.in. wydawnictwo Prosak Förlag.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wieczoru i czekamy na kolejną edycję wydarzenia „Pokój światowej poezji”!

Wydarzenie jest efektem współpracy EUNIC Stockholm, Litewskiego Instytutu Kultury/Ambasady Litwy, Rumuńskiego Instytutu Kultury, Prosak Förlag oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Polska pisarka Salcia Hałas wzięła także udział w największym szwedzkim festiwalu literackim Littfest, który odbył się w dniach 17-19 marca 2023 roku w Umeå. Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz w osobnym artykule na naszej stronie.


Scheduled Galeria
Rumänska Kulturinstitutet, Skeppsbron 20, Stockholm Map

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.
01 04.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria