16.03.2023 Galeria Rumänska Kulturinstitutet, Skeppsbron 20, Stockholm

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie 🗺

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.

Gości powitali dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury – Bogdan Popescu, dyrektor Litewskiego Instytutu Kultury – Liana Ruokytė-Jonsson oraz dyrektor Instytutu Polskiego – Paweł Ruszkiewicz, którzy pokrótce przedstawili program wieczoru oraz wszystkich uczestników. Następnie rozpoczął się odczyt poezji i prozy rumuńskiej poetki Ioany Nicolaie, litewskiej poetki Indrė Valantinaitė oraz polskiej pisarki Salci Hałas. Teksty oryginałów w trzech językach: polskim, rumuńskim i litewskim, odczytały same autorki, natomiast szwedzkie przekłady zaprezentowała znakomita aktorka Nathalie Czarnecki. Czytania przeplatała piękna muzyka wybitnego skrzypka Christiana Svarfvara. Po recytacji Salcia, Ioana i Indrė uczestniczyły w dyskusji z Jonasem Ellerströmem, poetą i wydawcą, na temat współczesnej sytuacji w świecie literackim oraz tego, jak pandemia i wojna na Ukrainie wpłynęły na ich pisarstwo.

Wieczór zakończył się recepcją, podczas której goście mogli bezpośrednio porozmawiać z naszymi wyjątkowymi gośćmi, zadać pytania o ich autorstwo, a także zakupić ich książki, które w foyer zaprezentowało m.in. wydawnictwo Prosak Förlag.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wieczoru i czekamy na kolejną edycję wydarzenia „Pokój światowej poezji”!

Wydarzenie jest efektem współpracy EUNIC Stockholm, Litewskiego Instytutu Kultury/Ambasady Litwy, Rumuńskiego Instytutu Kultury, Prosak Förlag oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Polska pisarka Salcia Hałas wzięła także udział w największym szwedzkim festiwalu literackim Littfest, który odbył się w dniach 17-19 marca 2023 roku w Umeå. Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz w osobnym artykule na naszej stronie.


Scheduled Galeria
Rumänska Kulturinstitutet, Skeppsbron 20, Stockholm Map

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria